Strona internetowa to niezbędny element prowadzenia biznesu. Tworząc ją zyskujemy nie tylko wizytówkę firmy ale również otrzymujemy dostęp do komunikacji z Klientami, możliwość zbierania danych o swojej grupie docelowej. Dzięki narzędziom analitycznym poznamy kim jest nasz Klient, jakich usług lub produktów szuka, co go interesuje z naszej oferty. Odpowiednio zaprojektowana strona internetowa daje szereg możliwości budowania wizerunku marki i zbierania leadów. Jak zrobić stronę internetową by była skuteczna ? Czy to możliwe by zrobić ją samodzielnie ?
Założenie strony internetowej nie jest trudne, można skorzystać z szerokiej gamy kreatorów lub gotowych rozwiązań oferujących stworzenie strony w 10 minut.
Warto jednak pamiętać że sama strony internetowe to nie tylko grafika i treści, to przede wszystkim :
Samo założenie strony i uzupełnienie szablonu to dopiero początek, wraz z uruchomieniem strony zaczyna się ciągła praca nad jej rozwojem, analizą i wyciągnięciem odpowiednich wniosków by stawała się coraz skuteczniejsza i przynosiła Klientów. Strona pozostawiona sama sobie zginie wśród konkurencji, która ciągle udoskonala swoje strony. Warto również wiedzieć jak zwiększyć ruch na stronie internetowej po jej wykonaniu i budować widoczność.
Potrzeba wiedzy i praktyki by odpowiednio zaprojektować jej architekturę, logikę poruszania, proces podróży użytkownika w taki sposób by zmaksymalizować konwersję i jej skuteczność. Strona internetowa bez optymalizacji SEO i optymalizacji technicznej nie będzie skutecznie pracować i budować ruchu z wyszukiwarki Google. Możesz samodzielnie wykorzystując system CMS Wordpress stworzyć swoją stronę internetową jednak pamiętaj jakie są typowe błędy na stronach które zwykle popełniają osoby je wykonujące.
Strona internetowa to dokument napisany w języku html, zawierająca treści, grafiki, linki oraz style CSS nadające jej wygląd. Strona www to zwykle narzędzie budowania wizerunku dla marki, produkt cyfrowy służący w komunikacji firmy z Klientami oraz narzędzie do zdobywania leadów.
Zobacz również jak zaprojektować stronę internetową dla biznesu
Co jest potrzebne by strona internetowa działała ?
Aby Twoja strona internetowa była widoczna w sieci powinieneś mieć wykupioną domenę, hosting, certyfikat SSL.
Gdzie kupić domenę
Domenę możesz kupić u dowolnego operatora jak np: ovh.com czy atthost.pl - ważne by sprawdzić ceny za kolejne lata gdyż często firmy dają promocję 0zł na pierwszy rok, jednak ceny przedłużenia są znacznie wyższe.
Gdzie kupić hosting
Sprawdzony i dobry hosting to niekoniecznie najwyższa cena za tę usługę. Warto sprawdzić i porównać oferty kilku wiodących firm z mniejszymi lecz sprawdzonymi firmami, które świadczą usługi tylko i wyłącznie z tego zakresu np: atthost.pl czy cyberfolks.com. Warto wybrać ofertę z nielimitowanym transferem i pojemnością. Będziesz potrzebował przynajmniej jednej bazy danych dla systemu CMS i kilka skrzynek pocztowych.
Certyfikat SSL
Zabezpieczenie strony internetowej certyfikatem SSL jest konieczne by strona była po pierwsze bezpieczna ale również nie była blokowana przez przeglądarki stosownym komunikatem. Budując zaufanie użytkownika do marki i domeny SSL jest konieczny do zainstalowania. Można skorzystać z oferty firm hostingowych kupując najprostszy certyfikat lub wdrożyć darmowy. Jak działa i co to jest certyfikat SSL.
Zobacz nasze usługi:
W przypadku tworzenia strony internetowej samodzielnie warto zastanowić się na jej przeznaczeniem w tym celu przed podjęciem decyzji o jej założeniu powinniśmy ustalić :
Są to bardzo ważne punkty definiujące rodzaj tworzonej strony internetowej (zobacz jakie są rodzaje stron internetowych). Najczęstszym problemem jest określenie jej charakteru i celu. Z pomocą przyjdzie nam ten zestaw podpowiedzi.
Czy zakładając stronę chcesz zdobyć więcej Klientów ?
Jeżeli tak to postaw na optymalizację i rozbudowaną stronę internetową, która pozwoli Ci budować widoczność w wyszukiwarce. Dodatkowo rozbudowana strona będzie też lepsza do zbudowania kampani Google Ads.
Czy chcesz dzielić się wiedzą na stronie ?
To bardzo dobry sposób na budowanie wizerunku eksperta. Odpowiednio przekazana wiedza w formie bloga lub bazy wiedzy przyciągnie Klientów szukających rozwiązań dla określonego problemu. Blog będzie działać jak magnes generując ruch z fraz kilkuwyrazowych tzw: longtail.
Potrzebujesz pokazać prace / portfolio ?
Intuicyjna nawigacja, nowoczesny projekt strony, idealna wersja mobilna. Postaw na jakość wdrożenia i unikatowy projekt. Klienci z pewnością zapamiętają Twój styl na tle powtarzalnych rozwiązań konkurencji.
Chcesz generować leady ?
Zakładając stronę generującą leady stwórz landingpage przygotowany pod określone cele i konwersję. Z pomocą przyjdzie tu strona typu onepage z formularzem i najważniejszymi informacjami budującymi zaufanie i tzw: social proof.
Zobacz:
Wśród popularnych systemów CMS i kreatorów jest bardzo duży wybór. Wybierz rozwiązanie dla siebie ale pamiętaj że kreator to opłata abonamentowa oraz ograniczona ilość wyboru szablonów, które mogą być powtarzalne przez innych. Dedykowana strona internetowa pod tym względem jest lepsza jeżeli budujesz wizerunek profesjonalisty. Kreator stron daje dobre możliwości na start jednak bez odpowiedniej wiedzy z zakresu projektowania stron efektem może być strona, która nie przynosi Klientów i nie konwertuje.
Za pomocą systemu CMS będziesz mógł prosto i w intuicyjny sposób zarządzać treścią swojej strony internetowej. W przypadku rozbudowanej strony bez problemu dodasz nowe podstrony i posty na blogu. Warto wybrać rozwiązanie elastyczne lub jednorazowe tak by nie wiązać się na stałe z kosztami utrzymania strony miesięcznie poza zakupem hostingu i domeny. Rekomendowanym rozwiązaniem jest wdrożenie strony w oparciu o system CMS Wordpress.
Jeżeli w przyszłości za braknie Ci czasu na zajmowanie się stroną, możesz zlecić opieka i administracja stroną internetową w dowolnej agencji interaktywnej.
W przypadku tworzenia strony na Wordpress warto zainwestować w dobry serwer. Zobacz co to jest hosting Wordpress i czy warto zwracać uwagę na popularne hasła marketingowe firm hostingowych. Poznaj nasze wskazówki jak wybrać serwer do strony internetowej.
Standardowo i niezależnie od naszej kreatywności lub projektanta strona internetowa powinna zawsze zawierać elementy do których przyzwyczajeni są użytkownicy :
Pełna lista tego co powinna zawierać strona internetowa.
Na stronie internetowej powinniśmy przede wszystkim umieścić w odpowiednio dobranych podstronach treści, które w krótki i konkretny sposób przedstawią to po co użytkownik wszedł na naszą stronę lub podstronę. Odpowiednia optymalizacja SEO pozwoli na wejścia z wyszukiwarki Google do strony poprzez podstrony. Warto by każda z podstron była zoptymalizowana na właściwe dla treści podstrony frazy kluczowe.
Treści na stronie powinny być krótkie i konkretne. Unikajmy litych bloków tekstu z zbyt małą interlinią, to czyni treść nieczytelną. Duże światło pomiędzy akapitami, czytelne nagłówki h1-h3 pomogą przy skanowaniu strony przez użytkownika stwierdzić czy jest to content którego szuka.
Grafiki na stronę odpowiednio zoptymalizowane.
Wszystkie grafiki które dodajesz do strony internetowej poprzez system CMS z automatu są przez niego dopasowane do wielkości pojemnika oraz kadrowane. Jeżeli tak nie jest to znaczy że backend strony nie pracuje prawidłowo. Nawet jeżeli dodasz zdjęcie 1mb finalnie na stronie powinno być odpowiednio zmniejszone i dopasowane przez system CMS.
Wideo na stronie, czy warto dodać ?
Zdecydowanie tak. Wideo na stronie zatrzyma użytkownika na dłużej. Ta forma prezentacji krótkiej oferty w formie np 10-15 sekund powie więcej niż kilka akapitów opisu (choć pod względem SEO tekst również powinien znaleźć się pod wideo). Jednak w tworzeniu stron powinniśmy się skupić przede wszystkim na użytkowniku to jednak należy brać pod uwagę zalecenia Google, które aby móc dowiedzieć się o czym jest strona i odpowiednio ją sklasyfikować potrzebuje treści. Warto w przypadku projektowania stron skupić się na tworzeniu ich w myśl zasady SXO czyli połączenia SEO i UX. Oba te pojęcia przeplatają się tworząc jeden zbiór, gdyż UX wpływa pozytywnie na SEO i odwrotnie.
Istnieją darmowe kreatory stron jak np: wix czy darmowe motywy wordpress. Jednak należy uważać na jakość wykonania i responsywność oraz możliwości administracji. Istotnym czynnikiem jest też pełna konfiguracja SEO i możliwość optymalizacji technicznej kodu, który ma wpływ na czas wczytania strony. W przypadku jeżeli chcesz stworzyć stronę za darmo sprawdź ją programami technicznymi do analizy kodu jak np: gtmetrix.com czy Google Page Speed.
Bez odpowiedniej wiedzy technicznej z zakresu tworzenia responsywnych stron internetowych będzie Ci ciężko napisać własną stronę. W takim przypadku lepiej skorzystać z darmowych rozwiązań na rynku lub zlecić te prace profesjonalnej agencji lub freelancerowi, a czas przeznaczyć na dalszy rozwój strony i budowę jej widoczności w wyszukiwarce.
Zdecydowanie warto jeżeli nie masz dużego budżetu na stronę i ma być ona tylko wizytówką. W przypadku jeżeli nie potrzebujesz projektować procesów użytkownika, dedykowanych wersji mobilnych i makiet, a chcesz mieć prostą stronę internetową kreator stron jest dobrym pomysłem. W kreatorze stron łatwo dostosujesz styl elementów, dodasz treści poprzez edytor wizualny i podmienisz zdjęcia.
Jednak jeżeli myślisz by zaistnieć w sieci na poważnie kreator w pewnym momencie może Cię ograniczać pod względem np: pojemności, ilości podstron do założenia, wielkości plików graficznych możliwych do wgrania lub zbyt prostym designem i mało czytelną wersją responsywną strony.
Często wersje responsywne w kreatorach stron internetowych niestety nie są najwyższej klasy. Zwykle jest to wersja podstawowa, w której skalowanie polega na podmianie układu z szerokiego (wersja desktop) na wąski (dedykowany dla mobile) już przy wielkościach tabletu (około 980px) i kontynuowane jest do szerokości urządzenia mobilnego np telefonu (ok 480-360px). Warto sprawdzić przed wybraniem rozwiązania kreatora jak wygląda wersja demo lub udostępniona wersja trial na telefonie. Zobacz czym jest responsywna strona internetowa
Ze względu na coraz większą liczbę użytkowników mobilnych oraz wyszukiwarkę Google, która do rankingu bierze pod uwagę wdrożenie poprawnej wersji responsywnej warto wybrać takie rozwiązanie, które zapewni nam pozytywne testy responsywności.
W przypadku tworzenia strony na szablonie np: gotowym motywie wordpress wystarczy podmienić content (treść, zdjęcia), dodać własne logo oraz ustawić kolorystykę i można cieszyć się własną stroną wykonaną na szablonie. Wordpress oferuje duży wybór szablonów zarówno na gotowych motywach dedykowanych pod konkretny motyw jak i wdrożonych przy użyciu builderów takich jak : elementor, DIVI, bakery czy oxygenbuilder. Nie ma nic złego w takim rozwiązaniu pod warunkiem że wiemy co robimy, a strona po zrobieniu działa poprawnie i płynnie się skaluje tzn: jest responsywna, posiada przyzwoite parametry techniczne i potrafimy ją zoptymalizować pod względem SEO.
Jak widzisz sposobów założenia strony internetowej jest kilka. W zależności od Twoich preferencji i potrzeb możesz skorzystać z rozwiązań darmowych lub zatrudnić agencję interaktywną, jednak w tym przypadku musisz liczyć się z kosztami projektu, makiet, prototypów oraz wdrożenia kodowania frontend i integracji z systemem CMS. Możesz również próbować własnych sił kreatorem lub builderem jednak jeżeli nie masz czasu lub zamiłowania do zgłębiania technik tworzenia stron czas poświęcony na projektowanie strony w builderze będzie niewspółmierny do efektów i Twoich oczekiwań.