Projektowanie portali UX/UI poprzedzona analizą biznesową Twoich potrzeb.
Nasz proces projektowy jest iteracyjny i oparty na budowie MVP co pozwala na szybką weryfikację i dostosowanie rozwiązań projektowych i technologicznych.
Pracujemy w formie warsztatów, angażując Twój zespół i użytkowników na każdym etapie, co zapewnia zgodność projektu
z oczekiwaniami i celami biznesowymi.
Budowa strategii
Warsztaty Discovery
Design Sprint
Mapa podróży Klienta ( customer journey map)
Definiowanie punktów bólu, sukcesu, momentów prawdy.
Warsztaty tworzenia produktu
Projektowanie portali UX/UI
Warsztaty Kick-off
Prototypowanie UX
Testowanie - badania i wywiady
Projektowanie UI
Dostępność - WCAG
Tworzenie portalu internetowego
Kodowanie frontend
Kodowanie brackend
Optymalizacja SEO
Testy techniczne
Testy z użytkownikami
Projektowanie portali zaczynamy od projektowania makiet i projektowania ścieżek użytkownika tj: userflow.
Wspólnie z Klientem realizowany jest etap projektowania makiet w odpowiednich sprintach i konsultowany podczas warsztatów.
Projektowanie makiet UX i użyteczności tak by stworzenie portalu było proste to budowa intuicyjnej nawigacji i funkcjonalności oraz scenariuszy użytkownika w zależności od roli jaką ma pełnić.
Projektowanie indywidualnej grafiki dla portali internetowych ma dla nas największe znaczenie. Dopasowana grafika oraz przejrzystość treści. Projektujemy portale każdego typu: ogłoszeniowe, informacyjne, społecznościowe, usługowe.
Każdy projekt poprzedzony jest analizą potrzeb i maksymalizacją konwersji.
Podczas projektowania prowadzimy wspólne warsztaty z Klientami dotyczące postępu prac.
Responsywne i szybkie portale informacyjne, ogłoszeniowe z uwzględnieniem technik mobile first to dla nas priorytet.
Indywidualny i kod html, css oraz integracje z bazą danych zapewnia nam maksymalne wykorzystanie zasobów i doskonałą optymalizację.
Na etapie projektowania UX włączamy do prac analizy fraz kluczowych i research SEO.
Wszystko po to aby zbudować architekturę informacji odpowiadającą silosom tematycznym dla głównych fraz kluczowych przypisanych do odpowiednich kategorii podstron.Masz portal internetowy który nie ma sprzedaje ? Poprawimy i wykonamy optymalizację SEO.
Zobacz ofertę optymalizacji stron Wordpress
Portale internetowe to możliwości wdrożenia wielu funkcjonalności i modułów dla użytkowników.
Zdajemy sobie sprawę że liczba modułów i rozwiązań jest nieograniczona dlatego staramy się jak najlepiej dobrać rozwiązania do potrzeb przyszłego administratora i użytkowników.
Tworzone przez nas portale cechuje prosta obsługa i intuicyjny panel administratora. Możliwość dowolnej konfiguracji i doboru modułów lub późniejszej rozbudowy o nowe rozwiązania.
Tworzenie portalu internetowego to początek drogi w budowie jego widoczności i zyskowności.
Oferujemy możliwość prowadzenia i opracowania strategii tworzenia widoczności w wyszukiwarce poprzez ciągłą pracę nad jego rozwojem contentu, marketingu oraz linkbuildingu.
Oferujemy pomoc i wspracie po wdrożeniowe oraz opiekę w etapie późniejszym.
Na wdrożony portal udzielamy 1 rok gwarancji
Oddajemy raport techniczny po wdrożeniu portalu.
Analiza programami gtmetrix.com oraz Google Page Speed
Pracujemy z wieloma technologiami. Jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania dopasowane do typu i rodzaju portalu oraz jego funkcjonalności.
Dbamy o bezpieczeństwo.
Pracujemy w odpowiednich iteracjach w chmurze.
Potrzebujesz dedykowanego modułu z systemu zewnętrznego ? Jesteśmy w stanie dopisać indywidualne funkcjonalności lub zintegrować je po API.
Poniżej znajduje się klasyfikacji i typy z jakimi mamy do czynienia podczas tworzenia portalu internetowego. Nasza agencja digital specjalizuje się w dedykowanych rozwiązaniach z indywidualnym projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań CMS.
Jakie są typy portali internetowych ?
Z naszego doświadczenia oraz analizy rynku możemy wskazać kilka głównych typów, zobacz główny podział ze względu na funkcje i przeznaczenie.
Portale informacyjne
To głównie rozwiązania dostarczające treści z danej branży. Podstawowym i ważnym aspektem jest charakter informacyjny, a co za tym idzie odpowiednio przygotowany projekt uwzględniający dobrze widoczny content artykułów oraz listy newsów o dobrym kontraście treści do tła lub zdjęć. Zaplanowanie budowy contentu oraz odpowiednich sekcji tekstowych przyjmujących większą ilość treści jest tutaj kluczowe. Portale informacyjne nastawione na generowanie ruchu oraz monetyzację w postaci płatnych reklam lub artykułów będą chętniej zamawiane jeżeli zadbamy o optymalizację i budowę widoczności w wyszukiwarce Google.
Portale społecznościowe
Główną ich rolą jest możliwość rozmowy i komunikacji pomiędzy użytkownikami. Doskonale nadają się do budowania społeczności w okół marki. Nie chodzi tutaj głównie o rozmowy bo moglibyśmy mówić o charakterze randkowym. Portal daje możliwość budowy społeczności z danej dziedziny lub branży. W naszej karierze realizowaliśmy portal społeczności piłkarskiej przeznaczony dla sportowców i trenerów. Portale społecznościowe powinny być głównie zaprojektowane z myślą o grupie docelowej oraz wykorzystać maksymalnie możliwości techniczne interfejsu wizualnego aby jak najbardziej poprawić pozytywne doświadczenia użytkowników z niego korzystających.
Portale ogłoszeniowe
Stworzenie portalu ogłoszeniowego nie różni się technicznie od pozostałych jego rodzajów. Do różnić możemy zaliczyć np: inne funkcjonalności oraz typy podstron które posiada.
Portal ogłoszeniowy to funkcjonalność strony głównej w formie listy zawierające zdjęcia i opisy ogłoszeń. Sprawa technicznie i wizualnie prosta, jednak mając do dyspozycji podejście przyjazne użytkownikom oraz możliwości jakie daje obecnie tworzenie warstwy frontend możemy znacznie wyróżnić się na tle konkurencji rozwiązaniami użytecznymi dla wersji mobile lub pozytywnie zaskoczyć użytkownika ułatwieniami i lepszym projektowaniem UX. Portal ogłoszeniowy wymaga też innego opracowania layoutu i zwrócenia uwagi na czytelność karty ogłoszeń.
Portale dedykowane
Do tej grupy zaliczyć możemy wszelkie zaawansowane i innowacyjne lub złożone rozwiązania które budowane są pod dedykowane grupy użytkowników z ściśle określoną funkcjonalnością. Przy realizacji dedykowanych rozwiązań najważniejszy jest plan i budowa architektury informacji.
Nasza agencja interaktywna z Krakowa planując realizację dedykowanych rozwiązań tworzenia portali zawsze przed podjęciem prac przeprowadzamy etap warsztatów mających na celu określenie podstawowych potrzeb oraz grup odbiorców.
Kolejne iteracje spotkań pozwalają na budowę szkieletu i architektury informacji co pozwala na określenie kosztów i budowy szczegółowej specyfikacji w którym portal jest już określony dokładniej.
Bardzo ważnym aspektem zaraz po użyteczności i projekcie graficznym jest optymalizacja techniczna i optymalizacja SEO portalu internetowego.
Ważne by podczas prac projektowych na etapie makiet wdrożyć również prace związane z SEO i analizą fraz kluczowych. Pozwoli to odpowiednio zaplanować strukturę portalu pod SEO oraz odpowiednio przygotować podstrony i drzewo kategorii pod określone frazy kluczowe.
Zobacz jakie są rodzaje słów kluczowych oraz jak wybrać słowa kluczowe w procesie budowy silosów tematycznych i widoczności SEO
W hauerpower projektowanie grafiki dla portalu internetowego realizujemy w kilku etapach z których najważzniepzją fazą jest spotkanie i warsztaty z Klientem oraz budowa architektury informacji po której powstają makiety i projektowana jest grafika.
Budowa architektury
Po zebraniu informacji dotyczących potrzeb oraz funkcjonalności od Klienta przystępujemy do budowy architektury informacji, diagramów userflow oraz budowy makiet.
Aby projektowany portal internetowy był skuteczny i realizował założenia poczynione na etapie realzowania warsztatów w hauerpower zebraliśmy podstawowe założenia cechujące dobry portal internetowy.
Jaki zatem powinien być skuteczny portal internetowy :
1) funkcjonalny i intuicyjny w użytkowaniu,
2) prosty w obsłudze dla administratora,
3) wizualnie na wysokim poziomie, nie przeładowany,
4) możliwy w rozbudowie przez inną firmę,
5) dopasowany do urządzeń mobilnych ze zwróceniem uwagi na projekt UX i logikę oraz ewentualną zmianę / poprawę działania dla urządeń mobilnych
6) dopasowany do grupy docelowej
Zalecamy po okresie około miesiąca / dwóch od uruchomienia wykonać analizą UX metodą :
- analiza map ciepła np: hotjar.com lub mouseflow.com,
- analiza portalu poprzez sprawdzenie danych i statystyk w Google Analitycs.
Tworzenie portali internetowych - konwersja i analityka
Istotną informacją, którą dzięki temu uzyskujemy jest poznanie konwersji oraz szczegółowej realizacji założonych celów. Analizy wykonujemy w oparciu o Google Analitycs oraz Google Search Console.
Jaka jest cena i koszt budowy i tworzenia portali www ?
Koszt i ceny wykonania portalu internetowego zależy w dużej mierze od jego stopnia rozbudowania i złożoności. Bez określenia dokładnie scenariuszy użytkownika, jego roli oraz funkcji ciężko jednoznacznie określić koszt budowy portalu.
Tworzenie specyfikacji do budowy portalu internetowego
Przygotowując brief i zapytanie dla agencji warto przygotować jak najwięcej informacji :
1) odnośnie potrzeb i realizowanych celi przez portal
2) funkcjonalności po stronie każdego użytkownika np: administrator, użytkownik z poziomem standard, premium, rozpisz przynajmniej kilka podstawowych zadań które może wykonać każdy typ użytkownika,
3) możliwości użytkowania portalu dla użytkowników przed i po zalogowaniu,
4) podaj inspiracje wizualne i funkcjonalne dla portalu, np: w formie listy z komentarzem opisz konkurencję, i podobne rozwiązania które chciałbyś zastosować.
Portal internetowy standardowy
Koszt budowy portalu typowego z funkcjonalnością np:
1) lista ogłoszeń
2) z opcją płatności online,
3) z możliwością rejestracji,
4) tworzeniem list ulubionych ogłoszeń,
5) zapisywaniem ogłoszeń oraz możliwością dodawania płatnych
Koszt ok. 12.000 - 20.000 netto
Portal internetowy rozszerzony
Koszt budowy portalu z poszerzoną lub indywidualną listą funkcjonalności np :
- możliwość subskrypcji w kilku poziomach,
- system wiadomości wewnętrznych,
- możliwość tworzenia i zarządzania panelem przez różny typ użytkownika
- system płatności cyklicznych,
- własna waluta portalu np: żetony,
Koszt to ok : 15.000 - 30.000 netto
Możliwości jest wiele, od dedykowanego napisania rozwiązań po wykorzystanie gotowych lub predefiniowanych systemów CMS które posłużą jako podstawowa baza do dalszych prac nad portalem. Możliwym rozwiązaniem jest też wykorzystanie popularnego systemu CMS Wordpress, który daje bardzo dobre rozwiązania i możliwość wdrożenia każdej potrzebnej funkcji ze względu na mnogość dodatkowych rozszerzeń i elastyczność w napisaniu własnych rozwiązań.
Warto przy wyborze CMS sugerować się jego możliwościami optymalizacyjnymi pod względem SEO gdyż w przypadku pudełkowych wersji lub rozwiązań abonamentowych możemy mieć problemy z dostosowaniem pod nasze potrzeby kwestii optymalizacji onsite (np poprawna struktura elementów html czy nagłówków h1-h3).
Serwer jest bardzo istotną częścią wpływającą na poprawność działania i szybkość pracy, doczytywania treści i odpowiednie ich prezentowanie w przeglądane. Portal internetowy będzie szybko prezentował treści jednak potrzebuje dobrego czasu odpowiedzi serweru, oczywiście ma wpływ na to ma kodowanie oraz zastosowany język oraz właśnie szybkość serwera.
Może on stanowić wąskie gardło procesu pobierania danych w przypadku jeżeli mamy niskiej klasy serwer współdzielony lub ze zbyt małą ilością pamięci RAM. W przypadku rozwiązań z zaawansowanymi funkcjami, rolami użytkowników warto wyposażyć się w dedykowane rozwiązania jakie oferuje hosting.
Samą realizację wykonania dzielimy na kilka etapów z których każdy zajmuje określony czas i następuje po sobie.
W zależności od specyfikacji oraz funkcji przy założeniu tworzenia dedykowanych rozwiązań należy przygotować:
1) odpowiednią ilość dedykowanych widoków tj: prototypowanie makiet UX,
2) projekty interakcji oraz ścieżki użytkowników
3) projekt graficzny UI
Część graficzną zwykle przyjmujemy do realizacji około miesiąc.
Wdrożenie oraz niezbędne testy w tym integracja backendu oraz optymalizacja zajmuje około 30 do 50 dni.
Przede wszystkim lista naszych oczekiwań, co jest celem i jakie mamy założenia wobec tworzonego portalu internetowego. Istotne jest również to czy wiemy jak ma wyglądać jego monetyzacja, ruch i przepływ użytkowników, czy nasz brief jest przemyślany czy wymaga konsultacji i ewentualnych uwag ze strony agencji interaktywnej ?
Tworzenie portali przebiega w kilku etapach, ważne by już na samym początku określić jego typ i poprawnie przygotować strukturę oraz makiety, tak by na etapie wdrożenia nie cofać się do jego gruntownej przebudowy.