Oszczędność czasu i prostota obsługi oferowane przez Google Data Studio w raportowaniu to bezsprzeczny walor tej formy wizualizacji danych. Dowiedz się dlaczego warto z niego skorzystać!
Twórz intuicyjne i w prosty sposób ciekawe raporty aktualizujące się online
Problemy z tworzeniem raportów w Google AdWords lub Google Analytics Cię przerażają? Nie potrafisz uwzględnić wszystkich interesujących Cię danych i zobrazować ich w klarowny sposób? Formuły Excela przyprawiają Cię o ból głowy? Google Data Studio to narzędzie będące odpowiedzią na Twoje potrzeby! Masz wątpliwości? Korzyści stosowania Google Data Studio z pewnością Cię przekonają, a wizualizacja danych stanie się banalnie prosta.
Spis treści:
Google Data Studio jest darmowym narzędziem stworzonym z myślą o wizualizacji danych i tworzeniu zaawansowanych, dynamicznych oraz rozbudowanych – pod kątem treści i wyglądu – raportów. Na rynku polskim, narzędzie to zadebiutowało w kwietniu 2017 roku, jednak w niektórych krajach dostępne było już w połowie 2016 roku. Działanie Google Data jest stosunkowo proste, bowiem wystarczy podłączyć do niego źródło danych (lub kilka), aby zaprojektować raport w dogodny i przejrzysty sposób.
Wiele możliwości kreowania danych i wykresów
Do dyspozycji użytkowników dostępnych jest wiele typów wykresów i tabel. Poszczególne dane można dowolnie filtrować, jak również zawężać lub łączyć wedle uznania. Dostępne w Google Data Studio atrakcyjne wykresy w różnych formatach, np. kołowyme, słupkowyme, liniowyme czy infografiki i tabele to prosty sposób na tworzenie przejrzystych i łatwych w interpretacji raportów. estetycznych, przejrzystych i łatwych w interpretacji przez każdego!
Analiza danych to podstawa, a wielu działań. Dzięki niej możemy ocenić skuteczność kampanii reklamowej sklepu online, lub przedstawić prezentację danych kontrahentom czy lub szefowi., ale i wykorzystać go w celach prywatnych. Do niedawna tego rodzaju działania wymagały ogromu czasu i zaangażowania – obecnie Google Data Studio przetwarza dane z zaciągnięte z różnych źródeł, Google Data Studio przetwarza w kilka chwil! To idealne narzędzie dla analityków, z którego obsługą poradzą sobie nawet mniej zaawansowani użytkownicy stron internetowych.jak i amatorów.
Obecna wersja Google Data Studio w porównaniu z wersją początkowątą z początków jej obecności na rynku to wygodne narzędzie o wygodneiele wygodniejsze, wśród którego i poręczne. w wWśród którego jego zalet możemy wymienić:
Google Data Studio to naprawdę genialne rozwiązanie, jednak nawet ono ma swoje wady, np:nie ustrzegło się również kilku wad:
Proces logowania do Data Studio jest dziecinnie prosty. Jedyne co potrzeba, to konto Google (warto, aby przypisane do niego było również Google Analytics i/lub Google Ads) i zalogowanie się na datastudio.google.com, tym sposobem uzyskujemy dostęp do łatwego w obsłudze i przejrzystego panelu GDS. Jeśli nie masz jeszcze konta Google, wybierz opcję Utwórz Konto i uzupełnij formularz. Po zalogowaniu do GDS znajdziesz się na stronie głównej.
Przykładowe szablony i samouczek
Na początku warto skorzystać z krótkiego samouczka. Dla nowego użytkownika dostępne są przykładowe szablony do wykorzystania, niemniej można z powodzeniem stworzyć własne dashboardy, które dostosujemy pod indywidualne potrzeby.
Poznaj swojego Klienta i dane o swojej stronie dzięki danym Poznaj poradnik Google Analtycs
Wizualizacja danych z Google Data Studio jest niezwykle prosta, a zaletą panelu jest intuicyjność jego obsługi. Znajdziemy w nim między innymi takie elementy jak:
Źródła danych GDS to ogromne zasoby, które mogą pochodzić między innymi ze wszystkich narzędzi Google w tym:
Poza powyższymi, korzystać możemy również z płatnych wtyczek, dzięki którym wykorzystamy dane z Facebooka, Instagrama czy Amazona. DodatkowoPoza powyższymi, możemy skorzystać również ze standardowych baz danych, gdyż Google Data Studio umożliwia ich swobodną integrację. Jednocześnie możemy łączyć różne źródła danych, czego efektem są bardziej kompleksowe wizualizacje danych Google Data Studio.
Dodawanie dodatkowych źródeł danych można wykonywać z poziomu tworzenia raportu – wystarczy kliknąć w opcję Zasób, a tam wybrać Zarządzaj dodatkowymi źródłami danych. Kolejne kroki są podobne jak podczas tworzenia pierwszego źródła danych. Import danych z różnych źródeł do Google Data Studio może wymagać może dodatkowych konektorów. W sytuacji, gdy jeżeli nie znaleźliśmy wśród dostępnych zasobów tego, czego potrzebujemy,. Mmożemy w tej sytuacji sami stworzyć źródło danych, które spełni nasze oczekiwania.
W praktyce wizualizacja i tworzenie raportów w Data Studio wymaga umiejętnego budowania systemów raportowania i dashboardów. Jak możesz skutecznie wykorzystywać GDS? Przede wszystkim podejść do tematu kreatywnie i z entuzjazmem!
Od czego zacząć raportowanie?
Raportowanie w data Studio warto rozpocząć od odpowiedniego przygotowania. Otwórz panel i zamiast bawić się godzinami w ustawianie, dodawanie i usuwanie niepotrzebnych metryk czy wykresów, zacznij planować. Paradoksalnie ś Świetnym pomysłem będzie wykorzystanie tradycyjnych metod – kartki i ołówka. Warto zastanowić się, co powinno znaleźć się w raporcie i na podstawie jakich danych będzie można będzie wyciągnąć określone wnioski czy podjąć decyzje.
O czym pamiętać budując wizualizację danych z Google Data Studio?
Aby stworzyć dashboard przechodzimy do GDS i tworzymy nowy raport. W pierwszym kroku dodajemy źródło danych do raportu, wybierając to, z którego (lub których) chcemy skorzystać. Niezbędne jest dokonanie autoryzacji narzędzia. Po wyborze źródła danych klikamy Dodaj. Pierwszy wykres może być dowolny – ważne jest, aby pomógł on idealnie zwizualizować dane, które chcesz przedstawić.
Google Data Studio podczas wizualizacji domyślnie może uzupełnić wykresy w dane, których nie potrzebujemy. W takiej sytuacji, konieczne jest skorzystanie z panelu po prawej stronie, gdzie znajduje się widget z zakładkami Dane i Styl. To właśnie tutaj możemy dopasować wykres do naszych potrzeb. Możemy zmieniać czcionki, ich rozmiar, zmniejszać lub zwiększać sekcje z danymi na wykresach – finalnie nasz dashboard powinien być przejrzysty i szyty na miarę. W kolejnych krokach budujemy pozostałą część raportu, który wcześniej zaplanowaliśmy.
Ogromną zaletą Google Data Studio jest szeroki wachlarz wykresów, które pozwalają tworzyć raporty wedle dowolnej koncepcji. Wśród darmowych opcji znajdziemy tabele, w tym tabele przestawne, podsumowanie statystyk, wykresy słupkowe, serie czasowe, infografiki i wiele innych. Dla przykładu, w tabelach można także wykorzystać praktyczną opcję Mapa termiczna, z którą przejrzystość komórek będzie zdecydowanie lepsza.
Zawarte w raportach dane możemy filtrować na dwa sposoby:
W Google Data Studio możemy z powodzeniem uzupełniać brakujące pola, korzystając z danych już dostępnych w zaimportowanym podczas tworzenia raportu źródle. W zakładce Zasób > Zarządzaj dodanymi źródłami danych, a kolejno Edytuj przy źródle, możemy dodać nowe pole.
Poprawne budowanie raportów oraz prezentowanie danych to bezsprzeczne walory Google Data Studio, jednak to nie wszystko co może zaoferować.! Sprawdź jakie jeszcze oferuje możliwości:!
Głównym zadaniem GDS jest możliwość zebrania danych w jednym miejscu i przedstawienie ich w przystępnej formie. Aby możliwe było skorzystanie z zewnętrznych źródeł danych, niezbędne są connectory. Obecnie jest ich naprawdę wiele, a przy tym każdy użytkownik ma możliwość tworzenia swoich.
Do najpopularniejszych konektorów zaliczyć możemy Google Analytics, Google Ads czy Google Search Console, ale i connectory zewnętrznych dostawców, które pozwalają na ściąganie danych do Data Studio. Dzięki konektorom możliwości pozyskiwania danych do wizualizacji jest niemal niczym nieograniczona.
Ogromnym plusem narzędzia Google Data Studio jest jego duża społeczność, która daje możliwość korzystania ze swoich gotowych komponentów. Dane mogą wraz z nimi zyskać zupełnie zaskakującą prezentację.
Google Data Studio to także możliwość wspaniała sposobność łączenia danych z całego wachlarza różnych źródeł. W jednym raporcie możemy zatem stworzyć kompilację, która w pełni odpowie na nasze potrzeby. Wystarczy dodać wybrane źródła danych i połączyć je za pomocą wspólnej metryki.
Tworzenie własnych metryk to możliwość oferowana przez GDS dzięki której, możemy np. dynamicznie grupować treści i w pełni dostosować raport do naszych celów. Wizualizacja danych z ich wykorzystaniem jest bardziej precyzyjna i dostosowana do naszych potrzeb. szyta na miarę.
Wśród licznych zale tGoogle Data Studio wśród swoich licznych zalet należy z pewnością wymienić oferuje oszczędność czasu, którą zyskujemy między innymi dzięki automatyzacji wysyłki raportów. Stworzony przez nas szablon, np. dostępny dla nas, jak i dla naszego klienta, pozwala na sprawniejszą komunikację, ujęcie wszystkich niezbędnych informacji i odpowiedzi na pytania w wygodnej formie. Tym samym nie musimy już każdorazowo wysyłać raportów ręcznie – ustanawiając harmonogram Data Studio wykona tę pracę za nas.
Dla przykładu ustalając w ustawieniach adres e-mail oraz generowanie raportu w formie pliku PDF klient co miesiąc, np. ostatniego dnia miesiąca, adresat otrzyma wszystkie interesujące go dane w super przystępnej formie.
Wizualizacja danych to przede wszystkim prostota, czytelność i estetyka. Narzędzie to daje nam cały szereg korzyści od możliwości zawarcia w jednym raporcie danych z wielu źródeł, przez opcjęmożliwość wcześniejszego przygotowania i dostosowania danych w wykresach, a na estetycznejprzyjemnej wizualnie prezentacji skończywszy.
Udostępniane raporty mogą być odczytywane przez osoby nie posiadające wcześniej dostępu do źródeł wykorzystanych w raporcie, a to z kolei daje możliwość swobodnego dzielenia się raportami ze współpracownikami, kontrahentami itp. bez konieczności udostępniania im danych źródłowych.
Dynamika i możliwość dokonywania dowolnych zmian w tabelach, wykresach, nakładanych filtrach czy zakresach czasowych raportów czynią je uniwersalnym i wielozadaniowym narzędziem. Raporty wraz Google Data Studio zyskały zupełnie nowy wymiar, dlatego drzemiący w tym niezwykłym narzędziu potencjał warto wykorzystać.
Z Google Data Studio czytelność i przystępność informacji staje się dostępna dla każdego.
Możliwość usystematyzowania danych oraz ich atrakcyjna prezentacja to klucz do efektywnej analizy wyników prowadzonych przez nas działań. Z Google Data Studio czytelność i przystępność informacji staje się dostępna dla każdego.
To niesamowite narzędzie:
Coroczne aktualizacje GDS czynią je rozwiązaniem coraz bardziej zaawansowanym, interaktywnym i przydatnym. To rewolucja w sposobie prezentowania danych, z której obfitości korzystać może każdy z nas.!
Nie wiesz jak wykorzystać potencjał Google Data Studio? Zapraszamy do kontaktu.! Z przyjemnością pomożemy Ci w skutecznej wizualizacji danych i tworzeniu raportów!