Tworząc stronę lub zlecając ją do agencji / freelancera dostajesz oferty na wykonanie strony z silnikiem CMS. W zależności w czym pracuje dana agencja tak będzie przedstawiona oferta. Warto sprawdzić który system jest dla Ciebie oraz jakie są jego wady i zalety.
Jednym z popularnych systemów do zarządzania treścią jest WordPress. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu go na swoim serwerze, możesz natychmiast zacząć tworzyć treści, dostosowywać wygląd i uruchamiać sklep internetowy, strony internetowe lub blog. Wystarczy wybrać motyw darmowy lub płatny i zacząć wprowadzać content.
Jednak, choć WordPress oferuje dużą otwartość i pełną kontrolę nad kodem, stylowaniem każdego elementu, istnieją także inne rozwiązania rozwiązania, które można nazwać "zamkniętymi" platformami do tworzenia stron internetowych. Przykłady takich platform to Squarespace, Jimdo oraz dzisiejszy temat: Wix.
Spis treści:
W dzisiejszych czasach, potrzebujesz kontroli nad kodem i pełnej elastyczności w tworzeniu stron internetowych, to system i narzędzia jakim jest WordPress daje te możliwości. To otwarty system zarządzania treścią (CMS), który daje Ci elastyczność.
Dzięki WordPressowi, nawet jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w programowaniu czy projektowaniu graficznym, jesteś w stanie stworzyć własną stronę internetową. WordPress został napisany w języku PHP i wykorzystuje bazę danych MySQL. Jego architektura opiera się na wtyczkach i motywach, co daje możliwość szerokich modyfikacji i dostosowań zarówno w funkcjonalności, jak i wyglądzie strony.
WordPress to potężny system zarządzania treścią (CMS), który powstał z myślą o tworzeniu stron internetowych i prowadzeniu blogów.
Co wyróżnia Wordpress ?
Niestety jak każdy system Wordpress nie jest pozbawiony wad, zobacz te najważniejsze:
Zobacz również :
System WIX to zamknięty ekosystem, to narzędzie do tworzenia stron internetowych, idealne dla tych, którzy nie posiadają zaawansowanej wiedzy z zakresu HTML-a i PHP.
WIX w łatwy sposób pozwala na obsługę modułów i edycję treści, a proces tworzenia strony opiera się głównie na przeciąganiu i upuszczaniu różnych elementów w odpowiednie miejsca.
Wix oferuje plany darmowy z reklamami Wix lub możliwość przetestowania wersji premium darmowo przez okres 14 dni.
Bez reklam, musisz wydać więcej, zobacz pakiety Business Elite, Business, Core i Light. W opcji Light masz już możliwość podpięcia własnej domeny oraz brak oznakowania brandingiem WIX na Twojej stronie.
Istotna różnica pomiędzy planami to przestrzeń dyskowa.
2 GB w najtańszym pakiecie za 45zł, co jest wystarczające dla większości prostych stron. Jeśli jednak tworzysz rozbudowany sklep internetowy, portal lub zaawansowaną stronę powinieneś rozważyć plan za 90zł lub 135zł miesięcznie. Najdroższy plan Premium oferuje także profesjonalne logo na swojej stronie internetowej i narzędzia do zarządzania mediami społecznościowymi.
Przemyśł czy nie potrzebujesz dodatkowych funkcji, takich jak subskrypcje, większa ilość produktów, opinie czy obsługa różnych walut, wtedy będziesz musiał wydać od prznajmniej 135zł miesięcznie.
Jak wykazaliśmy WIX to zamknięty ekosystem z którego ciężko będzie Ci wyjść, przenieść stronę lub exportować treści. W zależności od potrzeb i funkcjonalności warto wcześniej sprawdzić czy wersje demo i motywy WIX są dla Ciebie. Wordpress daje możliwości stworzenia prostej strony i rozbudowy ją do sklepu lub portalu w późniejszym czasie. Nie jesteś ograniczony ekosystemem, a w każdej chwili możesz exportować treści lub bazę danych gdyż masz ją u siebie na swoim serwerze.
Zobacz również Gutenberg czy Elementor co wybrać ?
Według nas jeżeli myślisz o rozwoju strony internetowej, która będzie żyła i rozwijała się razem z Twoją firmą lepszym wyborem jest Wordpress. Ze względu na na otwartość systemu oraz wysoką elastyczność brak zamknięcia w eksosystemie i zdania się na firmę która ma w posiadaniu nasze treści i materiały wygrywa Wordpress.
Jednak Wordpress to odpowiedzialność - czy duża ? Według nas nie, wystarczy raz na miesiąc zaktualizować wtyczki oraz Wordpress / a wcześniej wykonać backup / lub ustawić backupy i aktualizacje automatycznie. Jak wspomnieliśmy w Wordpress wszystko jest elastyczne i do konfiguracji.
Tak jak najbardziej jednak w Wordpress masz większy wpływ na responsywność strony i jej indywidualny wygląd. Nie ma sztywnych podziałów w których możesz ustawić wygląd strony np. w tylko 3 widokach mobilnych / tablet, mobile i desktop /
Przyszłościowy i nadający się do rozbudowy jest Wordpress z racji otwartego kodu oraz plików na własnym serwerze. WIX ze względu na zamknięty CMS nie daje takich możliwości.
Niestety nie ma takiej opcji exportu danych z WIX. Wybierając WIX jesteś skazany na ten ekosystem.
Koszta utrzymania Wordpress
Wordpress to darmowy system opensourrce jednak nie jest wolny od opłat. Do opłat należy wliczyć cenę w rozliczeniu rocznym :
Wix i pakiety cenowe
Wix posiada różne pakiety cenowe i abonament miesięczny / roczny.
Darmowy plan wix nie jest dobrym pomysłem ze względu na brak możliwości podpięcia domeny i pojawiajace się reklamy. Wygląda to nieprofesjonalnie w przypadku działalności biznesowej.