Slider, inaczej karuzela przewijająca zdjęcia co kilka sekund to na większości stron internetowych główny ich element promujący najważniejsze treści. Dzięki sliderowi m.in wprowadzamy ‘życie’ do strony, mamy możliwość pokazania najciekawszych zdjęć czy produktów. Nasza strona internetowa staje się atrakcyjniejsza.
Spis treści:
Statystyki są niestety takie a nie inne. Klikalność w slajdy odpowiednio wynosi :
Po wejściu na stronę główną użytkownik poza górną belką z menu, logo widzi slider, który jeżeli ustawiony na autoplay zmienia slajdy maksymalnie co kilka sekund.
Jeżeli będziesz zainteresowany tematyką pierwszego slajdu i tak za chwilę dostaniesz inny, zmieni się ona za chwilę na kolejny, który może nie być już dla Ciebie interesujący, jeżeli natomiast pierwszy slajd nie zwróci uwagi przewiniesz stronę niżej (nie zobaczysz kolejnych przygotowanych odsłon baneru …).
Pytanie czy jest sens poświęcać cenny czas internauty oczekującego na stronę i ładować baner którego klikalność w kolejne slajdy jest znikoma.
Nie wiesz jak zrobić slider na Twojej strony czy baner ze zmieniającymi się zdjęciami ?
Zwykle rozwiązanie to instalacja odpowiedniej wtyczki w wordpress. Jednak warto uważać na te które są przestarzałe lub są tzw kombajnami do wszystkiego. Po pierwsze generują większy kod js i mogą nie dawać pełnej optymalizacji nagłówka i treści. Często są nie do ustawienia pod względem typu nagłówka h1-h3. Jeżeli pracujesz z Wordpress zobacz jak zrobić stronę na Wordpress
My nasze rozwiązania w większości tworzymy bez użycia wtyczek i wykorzystujemy rozwiązanie SlickSlider.
Zaletą SlickSlider jest :
Dla użytkowników który nie są zaznajomieni dobrze ze środowiskiem wordpressa i programowania przydatne okazać sie mogą wtyczki :
Jednak rozwiazania te oferują znacznie lepsze możliwości w wersji płatnej.
Zobacz nasze usługi z zakresu projektowania i tworzenia stron :
Skuteczność slidera jest bardzo niska. Właściwie ograniczyć możemy jego funkcjonalność do pierwszych dwóch slajdów. Zwykle umieszany jest z gotowych wtyczek w systemach wordpress jak slickslider czy innego typu gotowe pluginy. Rozwiązania osadzania slideru poprzez wtyczki generują już większy kod i często są to rozwiązania niezoptymalizowane pod wgzględem kodu js czy SEO. Jeżeli chodzi o SEO to slider przesuwa treść właściwą strony na której nam zależy poniżej linii bazowej, czyli najważniejszego miejsca gdzie powinno być umieszczone przynajmniej kilka linijek tekstu ( treść właściwa jest dostępna dopiero po przewinięciu strony, zwykle slider zajmuje 2/3 ekranu głównego ). Slider ma negatywny wpływ na współczynniki konwersji. Zwykle też we wtyczkach gotowych sliderów hasła są umieszczane jako tytuły h1.
http://iampaddy.com/lifebelow600/
Slidery są używane na stronach www bo po prostu są, nie ma innej opcji, nikt nie wymyślił alternatywy dla ‘ożywienia’ strony internetowej, pokazania dużej ilości produktów na start… Niebawem pokażemy jak temu zaradzić.
Ponieważ głównie tematyka jest poruszana za oceanem, opinia z za wielkiej wody – co mówią przeprowadzone testy użyteczności :
W przypadku wykonania już strony internetowej warto sprawdzić jej parametry technicznie programami Google Page Speed lub gtmetrix.com. W przypadku jeżeli strona nie przechodzi testów możesz wykonać jej audyt UX. Sprawdź również jakie są typowe błędy na stronach internetowych.
Zobacz jakie banery na strony internetowe się sprawdzają.
Jaka jest najlepsza alternatywa dla slideru (potoczna pisownia ‘slajder’) na stronie głównej ?
Właściwie można powiedzieć jakie są typy konstrukcji strony gdyż wybór ten definiuje cały projekt strony internetowej pociągając za sobą konkretne rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą gdzie mamy nadzieję te kilka przykładów pozwolą wyjść poza ramy slideru na stronie głównej.
Zaplanowanie powierzchni baneru tak by zestawić zdjęcie / przedmiot lub produkt obok hasła czy tekstu. Zyskujemy na wysokości, dodatkowo bez potrzeby przewijania strony komunikujemy to co dla nas istotne, jednocześnie całość jest czytelna i przejrzysta.
Zobacz przykłady popularnych stron na Wordpress od najlepszych.
Stosując odpowiedni kontrast zyskujemy dużą powierzchnię do umieszczenia krótkiego bloku tekstu, hasła, guzika wywołującego akcję u użytkownika. Zwykle stosuje się w tym rozwiązaniu dużą grafikę w tle na całą wysokość (na wzór landingpage), jednak lepszą opcją było by jej skrócenie do np. maksymalnie 60% wysokości, tak by dać użytkownikowi jeszcze dodatkowe informacje widoczne poniżej. W tej opcji również można zestawić w tle zdjęcia osobę, przedmiot po jednej stronie, hasła, teksty, guzik po drugiej.
To rozwiązanie sprawdzi się jeżeli absolutnie potrzebujemy komunikować kilka odrębnych haseł, pokazać kilka działów firmy na stronie głównej. Wtedy dajemy taką możliwość użytkownikowi od razu ‘na strat’ po wejściu na stronę główną, szansa że doczeka do slajdu numer 3 jest znikoma.
Przykłady nieklasyfikujące się jednoznacznie z powyższym podziałem ale z zachowaniem wysokiej użyteczności i czytelności strony głównej.
Slider to dodatkowa waga (kb) do wczytania, załadowania przez stronę www
Po pierwsze dodatkowe skrypty js, wykonanie w java script czy zastosowanie gotowców często opóźnia ładowanie strony. Jest to niepotrzebne ładowanie kb na stronę.
Często gotowe slidery javascript czy js to rozwiązania technicznie niedopasowane do urządzeń mobilnych, tzn. źle wyświetlają się na telefonach bardziej przeszkadzając niż dając czytelny komunikat. Robione z automatów jak wtyczki (np: WordPress Revolution Slider, czy motopress) wymaga tuningu lub korekty programistycznej. Najlepiej usunąć go z wersji na telefon od konkretnej szerokości < 640px.
Najlepiej nie stosować gotowych rozwiązań, napisać dedykowany jeżeli już musimy. Idealnie skorzystać z rozwiązań podanych powyżej.
Odpowiedź jak powyżej tak jeżeli musimy go mieć – to jedyna opcja. Dedykowany kod nie ładujący niepotrzebnych kb na stronę. Idealnie by grafiki w sliderze były dopasowywane do ekranów (wymiary). Chodzi o to by na wersję mobilną nie wczytywać grafiki o wielkości 1920px tylko dedykowaną np. 640px czy 480px etc.
Slider jeżeli już jest powinien się dopasowywać do szerokości contentu i być dedykowaną grafiką w formacje JPG! Najlepiej o zoptymalizowanej wadze i wymiarze dla urządzeń mobilnych.
Komentarze naszej społeczności pod wpisem:
Powiem Waćpan, że odważny wpis zapodałeś. Skąd masz informacje, że slider nie jest klikany?
Generalnie to coś takiego jak slider ma sens. Dlaczego? Bo slider jest na stronie głównej i nigdzie więcej. Jak już ktoś wchodzi na stronę główną to dostaje pigułę informacji bo po to wlazł. Większość powinna wbijać na podstrony bo na ogół ludzie szukają konkretnych informacji a takich na głównej na ogół nie ma i w wyszukiwarkach też nie są prezentowane główne, a właśnie podstrony.
I kolejna rzecz to chyba samo przeznaczenie strony. Wizytówka firmy może nie mieć slidera bo tam się inaczej user będzie zachowywał. Portal informacyjny ze sliderem na głównej jest jak najbardziej wporzo w moim przekonaniu.
Zresztą… Czekam na wpis o tym zaradzaniu alternatywami. To będzie ciekawe chyba…
ZEKI
Prawda, slidery zbyt szybko zmieniające się(nie adekwatnie do treści w nich zawartych) z ukrytą nawigacją potrafią wyprowadzić człowieka z równowagi, szczególnie podczas używania smartfona :D.
MARCIN BRZEZIŃSKI
tez jestem na “nie”,
duzo moze wazyc, problematyczny, starsze kompy, moze nie działac, taki wodotrysk, ładnie wygląda, dla google nie najlepiej, – dawny flash
NIEPELNOSPRAWNY.ORG
Na smashungu był o tym obszerny artykuł.
https://www.smashingmagazine.com/2015/02/carousel-usage-exploration-on-mobile-e-commerce-websites/
Fakt że slidery w wielu miejscach się nie sprawdzają. Ale nawet w tym artykule zaznaczono, że wszystko zależy od sytuacji. Slider np aktualności to raczej średnia rzecz, ale dobrze zaplanowany i wykonany slider jest ok. To że ludzie nie klikają wynika z tego, że bardzo często strzałki są bez sensu, nie ma zachęcenia do kliknięcia itp.
Przykład – slider ze steama. Może nie najlepszy, ale się sprawdza.
Także w 95% sytuacjach autor ma rację. W 5% nie. Przy czym te dane właśnie wymyśliłem…
KARTOFELEK
Dobry slider nie jest zły 🙂
Jednak rzeczywiście, obecnie prawie każda witryna ma slider, nie ważne czy jest tam potrzebny… nie ważne czy się sprawdza… nie ważne czy denerwuje userów… warto to zmienić i zacząć stosować go tam, gdzie jest skuteczny 😉
Pozdrawiam i dzięki za ciekawy artykuł.
GRUPATAKA
Zgadzam się całkowicie! Z mojego doświadczenia – najlepiej konwertują statyczne strony, bez elementów rozpraszających uwagę. Około rok temu napisałem podobny artykuł: http://blog.landingi.pl/slider-na-landing-pageu/
Większość właścicieli stron nie zdaje sobie sprawy z tego, że umieszczając slider, sami sobie robią krzywdę.
Teraz dodatkowo zamiast sliderów modne jest wideo w tle. Kolejny koszmarnie zły pomysł – http://blog.kajabi.com/post/95294861094/split-test-how-effective-are-video-background
Wszystko jest dla ludzi i ma swoje zastosowanie. Dobrze zrobiony slider / video w tle mogą pomóc. Jeśli jednak ktoś robi slider bo “konkurencja ma”, to od razu stawia siebie na przegranej pozycji.
MACIEJ LOCH
Hej, sama szukam alternatyw dla slidera, wieki już nie robiłam “statycznych” przewijanych plansz. Pozwolę sobie na małą kryptoreklamę: joannaceplin.pl – slider/baner jako menu, przykładów można mnożyć, tylko nie jest to takie proste, bo potrzeba kreatywności 😉 Ostatnio widziałam też banero- slider z feedem z którejś społecznościówki + animacja i content wprowadzający do strony pomysł wart premyślenia (i oczywiście trafienia w klienta/przypadku gdzie taka koncepcja będie miała sens). Tak więc popieram przesłanie artykułu, a poza tym to chyba też “baner blindness”?
IWONA
Kolego fajny artykuł, lecz ciężko się go czyta na androidzie. Popraw wygląd na 3/4 szerokości jest tekst. Za duże paddingi , w prawej kolumnie na górze masz box który powinien być pod artykułem. Komentarze mają 1/3 szerokości ekranu reszta to pusta przestrzeń. Pozdrawiam Michał
6DESIGN.pl
Cześć, ciekawy wpis, ale na telefonie musiałem się nieźle nagimnastykowac, żeby go przeczytać. Polecam zwrócić uwagę na responsywnosc bloga.
GRZESIEK
Cóż mogę rzec?
YES YES YES
Ten Pan ma totalnie racje, slajdery na pohybel!
Tez sie zaczytuje w angielsko jezycznych i jak weszłam na moment do Polski internetowej to sie troszku zdziwiłam ale uznałam ze coś musiałam przeoczyć, brakujące ogniwo po prostu. Ale jednak nie, moje spostrzeżenia sa trafne i tu prosze mam potwierdzenie, ze slajder to nie najlepszy pomysł. A jak dasz WP z 10cioma wtyczkami, które tez spowalniają, to już sobie mozna najcześciej naklejkę ciągnika dać na Home Page:)
dzięki za artykuł:)
Przy okazji: obstawiam ze następna rzecz to bedzie ‘Precz z bocznym panelem aka sajdbarem’ 🙂
A jesli chodzi o tutaj to i owszem zgadzam sie z Przedmówca, na ajfonie tez sie nie da czytać. W ogóle po co robić strone pod desktop? Wygodniej wiem, ale to nam ma byc ok a nie webdesineroperom:)
ISABELA XELA
I dobrze, że to w końcu jest mówione! Teraz jest taka tendencja, że nawet na najprostsze strony ładuje się slidery na całą stronę – nie ważne czy jest przekaz, czy nie , nie ważne czy działa marketingowo musi być i już.
DAMIAN
Niestety nie zgodzę się z Wami co do głównego tematu 🙂 aczkolwiek większość pobocznych informacji jest jak najbardziej OK.
Slajdery są ok, tylko nie potrafię namierzyć które, bo nie wszystkie.
Wchodząc na linuxpl i szukając hostingu poczekałem aż wszystkie slajdy się zmienią, żeby zobaczyć co mają do zaproponowania. Natomiast czasami wręcz drażnią… fakt.
Pomijasz widzę w ogóle kwestie SEO i nasycenia słowami kluczowymi . W slajderze można poupychać istotne frazy, w opisach slajdów. Na mojej stronie, klikając w Krzysztof, widać wersję hard 🙂 natomiast można to zrobić w bardziej delikatny sposób jak np. na http://high-level.com.pl/
Ciekawą kwestią jest moje badanie wśród znajomych odnośnie HL.
Pytałem o wiele szczegółów strony, na co zwracają uwagę…
Odpowiedzieli, że zdjęcia są bardzo ciekawe i przciągają wzrok, natomiast na podpis nie zwrócili uwagi. To moim zdaniem dobrze bo nie widać tak nachalnie upchnięcia słów kluczowych.
Przepraszam, jeszcze nie zwróciłem uwagi na ostatni komentarz koleżanki…
Sprawdźcie sobie pagespeed insight 😉 Powinno być prawie 100pkt
Pozdrawiam,
Krzysiek
Zgadzam się! Mnie też denerwują te slidery, jeden za szybki, drugi za wolny, nikomu nie chce się czekać, aż pokażą się wszystkie. Już chyba lepiej wrzucić jakąś grafikę albo po prostu listę top tematów, które będą widniały w widocznym miejscu…
BASIA
czyli nie tylko mnie irytują slidery…
JUSTYNA
Też nie jestem fanem sliderów, ale na portalach jeszcze się sprawdzają (np: wiadomości dnia). Muszę ze swoich stron je pousuwać, ale ciężko zebrać moc
BLOGMARKETINGOWCA.PL
Koleżanki i koledzy, co myślicie nad rozwiązaniem z rotacyjnym pokazywnaiem treści tak jak
https://www.shedul.com
widzę że te komentarze sie indeksują w wyszukiwarce ale mam wrażenie że gorzej niż treść przedstawiona jako statyczna.
Co myślicie?
GRZESIEK
A mnie dziwią głosy typowo od użytkowników, że slidery są irytujące – moim zdaniem wyglądają bardzo dobrze, o ile są przemyślane.
OLGA
Bardzo dobry artykuł. Też mam wątpliwości co do skuteczności sliderów.
A znacie może dobrą alternatywę dla sklepów?
PAWEŁ J
Przy okazji zamieszczania zdjęć istnieje obawa o ich żródło. Czy przypadkiem nie jest to naruszenie własności. Kilka informacj na te nemat https://informaticalegis.com/uslugi/ochrona-wlasnosci-intelektualnej-w-internecie/ Warto to znać.
JANEKKOSS
Ważną kwestią skuteczności slidera jest też urządzenia na którym jest wyświetlana strona… Na desktopie można czarować z warstwowymi grafikami i wymyślną animacją poszczególnych elementów kreacji i to się sprawdzi. Jednak na smartfonach ta sama grafika staje się mało czytelna i efektowna, a przez to też mało skuteczna. Skąd jednak mamy wiedzieć kto i na jakim urządzeniu będzie oglądał naszą stronę…
CLOUDS.PL
Z doświadczenie zdecydowanie lepiej wstawić jedną stałą grafikę z tekstem i call to action, aniżeli interaktywne slidery, które bardzo często nieoptymalizowane dodatkowo obciążają stronę i wydłużają czas wczytywania się witryny.
SEMPIRE
Zgadzam się. O ile slajder na stronie głównej jest do przyjęcia, to już na przykład na smartfonach to masakra. Oczywiście jak ktoś wcześniej napisał, w niektórych przypadkach, np. na stronach newsowych i wizytówkach, slajder jest wręcz wskazany.
HIVECLUSTER
Mimo wszystko nie znalazłem pomysłu jak pozbyć się slidera ze strony typowo informacyjnej. Jest kilka kategorii i ciężko inaczej wyeksponować nowości niż właśnie sliderem. A szukanie treści po stronie może być już uciążliwe. Ludzie wbijają na główna i muszą znaleźć nowy artykuł bez problemu, a nie przewijać stronę.
Część pomysłów jest ciekawa choć chyba wszystkie już wcześniej gdzieś widziałem
ZEKI
A ja już się łudziłem, że poza przykładami będzie tez bonus w postaci tutoriala, jak ciekawie zastąpić slider. Może w kolejnym artykule? ; >
MATEUSZ
dziękujemy ;)