Żadna strona internetowa nie znajdzie się wysoko w przeglądarce Google, jeśli nie zostanie wypozycjonowana. Optymalizacja pod tym kątem musi bazować na odpowiednio dobranych słowach kluczowych. Dzięki nim skutecznie przekierujesz ruch na Twoją witrynę i zapewnisz jej dużą popularność w wyszukiwarce, nawet miejsce w top 3. Z naszego artykułu dowiesz się:
Dobór słów kluczowych nie jest łatwym zadaniem. Dzięki wielu narzędziom możliwa jest efektywna realizacja tego procesu. Na rynku dostępne są zarówno rozwiązania płatne, jak i darmowe. Poniżej dokonany zostanie przegląd najważniejszych spośród nich.
Jest to narzędzie bezpłatne, które wymaga uruchomienia kampanii Google Ads. Jest to możliwe po zalogowaniu się na konto Google za pośrednictwem strony https://accounts.google.com/Login.
Analiza słów kluczowych za pomocą Keyword Planner pozwala nam na:
Keyword Explorer to baza słów kluczowych, do której dostęp uzyskujemy po założeniu konta na stronie https://app.senuto.com/register. Rozwiązanie to jest płatne, jednak dostępna jest 14-dniowa, darmowa wersja.
Za pomocą Senuto możliwe jest nie tylko zgromadzenie fraz kluczowych w dowolnym języku, ale również:
Ten program do wyszukiwania słów kluczowych jest darmowy. Dostęp do bardziej zawansowanych funkcji wymaga założenia konta za pomocą strony https://app.semstorm.com/user/register?destination=user/login.
Dzięki Semstorm sprawdzimy zarówno proste odpowiedzi, dotyczące wyszukiwanych fraz kluczowych, pytania związane z nimi (np. „gdzie mechanik samochodowy Kraków 24h?”), jak i słowa kluczowe z przyimkami („do”, „od”, „w”, „z” itd.). Wyszukiwanie można ograniczyć do wybranych miast, takich jak Warszawa czy Kraków.
Jest to wtyczka przeznaczona do przeglądarki Google Chrome. Możemy ją pobrać za pośrednictwem sklepu Google Play, na stronie https://chrome.google.com/webstore. Umożliwia ona sprawdzenie podobnych do wyszukiwanych haseł fraz, a także listy zapytań.
W analizie słów kluczowych pomagają statystyki Google. Prezentują one aktualne trendy w odniesieniu do popularności fraz kluczowych pod względem przedziału czasowego (np. ostatniej godziny czy ostatnich 30 dni) oraz lokalizacji. Dzięki nim możemy sprawdzić sezonowość fraz kluczowych, czyli to, jak często są one wyszukiwane w poszczególnych okresach. Takie opcje są dostępne na stronie https://trends.google.pl/trends/?geo=PL.
Inne narzędzia
Sprawdzić popularność słów kluczowych możemy, wykorzystując inne programy, np:
Darmowe sposoby na analizę słów kluczowych są dostępne w przeglądarce Google. Wyświetlając słowa kluczowe, Google prezentuje propozycje podobnych wyszukiwań, które zostały w ostatnim czasie zrealizowane przez innych użytkowników. Odbywa się to na dwa sposoby.
Pierwszy polega na autouzupełnianiu haseł, które są wpisywane do przeglądarki, za pomocą podpowiedzi. W przypadku frazy „telewizor” może to być „telewizor 32 cale” czy „telewizor 55 cali”.
Drugi sposób to wyświetlanie pokrewnych wyszukiwań na dołu strony SERP.
Wskazówki uzyskiwane w ramach SERP mogą być dla nas pomocne przy wyznaczaniu fraz kluczowych.
Analiza fraz kluczowych to zasadniczy etap pozycjonowania. Dzięki niej można wyznaczyć słowa, które najlepiej oddają zawartość witryny internetowej, a następnie użyć ich, by ułatwić robotom Google i użytkownikom odnalezienie tej witryny. Zapewni to wzrost ruchu na stronie i poziomu jej popularności.
Audyt treści seo polega na określeniu tego, na jakie słowa kluczowe nasza witryna jest widoczna w wynikach wyszukiwania. Umożliwia to Planer słów kluczowych Google i opcja „Zacznij od witryny” – wystarczy, że wpiszemy nazwę naszej strony, a program wyświetli nam najczęściej wpisywane w wyszukiwarce słowa kluczowe związane z witryną. Przydatne jest również skorzystanie z autouzupełniania haseł i wyświetlania pokrewnych wyszukiwań w przeglądarce Google.
Po zrobieniu audytu możemy wybrać słowa kluczowe, które zostaną przez nas wykorzystane podczas pozycjonowania, by witryna była dobrze widoczna na SERP. Zanim do tego dojdzie, pożądane jest wypisanie wszystkich haseł, które opisują daną stronę i działalność prowadzoną w jej ramach – np. dla hurtowni obuwia będą to wyrażenia typu „buty”, „buty męskie”, obuwie dziecięce” czy „obuwie za kostkę”. Ważne jest posługiwanie się synonimami, tak by nie pominąć żadnego istotnego słowa. Zobacz jak optymalizować adresy URL by Twoja strona była lepiej widoczna w Google.
Analizę konkurencji pod względem najlepiej pasujących fraz kluczowych możemy wykonać za pomocą Senuto czy Semstorm. Opcja taka jest dostępna także w Planerze Google – wystarczy skorzystać z funkcji „Zacznij od witryny” i wpisać nazwę konkurencyjnej domeny czy strony, a pojawią się frazy kluczowe w odniesieniu do niej. Dzięki takiej analizie można uzyskać wcześniej pominięte frazy.
W celu uporządkowania zgromadzonych słów posortuj je w oparciu o wybrane kryteria. W późniejszym czasie ułatwi to planowanie i wdrażanie działań marketingowych. Przeczytaj o tym, jakie są rodzaje fraz kluczowych. Kryteria mogą dotyczyć:
Chodzi o przyporządkowanie do poszczególnych podstron wcześniej wybranych fraz kluczowych lub ich grup. Zwróć uwagę na unikanie umieszczania tych samych fraz na różnych podstronach. Skutkuje to kanibalizacją w SEO, w której optymalizacja dla różnych adresów URL jest prowadzona w oparciu o identyczne frazy.
Określ konkurencyjność słów kluczowych
Konkurencyjność fraz jest najważniejszym parametrem, który wpływa na skuteczność pozycjonowania. Za pomocą tego wskaźnika zorientujemy się, jak dużo firm walczy o wysoką pozycję w przeglądarce przy wykorzystaniu konkretnych fraz. Im frazy są bardziej konkurencyjne, tym trudniejsze jest pozycjonowanie.
Do określenia konkurencyjności słów kluczowych możemy posłużyć się Senuto. Przydatny jest również Planer słów kluczowych Google, gdzie możemy sprawdzić parametr CPC („stawka za górę strony”). Określa on koszt związany z kliknięciem w reklamy – im jest wyższy, tym szersza konkurencja.
Wybieranie fraz kluczowych powinno bazować na intencjach użytkowników, czyli tym, czego oczekują i potrzebują. Warto postawić się w sytuacji różnych grup użytkowników, czyli zarówno tych, którzy póki co nie wiedzą, co kupić (znajdują się oni na pierwszym etapie lejka sprzedażowego), jak i tych, którzy są dokładnie zorientowani w tym, jakiego produktu poszukują (ostatni etap lejka). Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z podpowiedzi Google, które pokazują, jakie rodzaje zapytań są najbardziej popularne dla poszczególnych fraz.
Uwzględnienie takich parametrów jest możliwe za pomocą narzędzi Google (częstotliwość – Keyword Planner, sezonowość – Google Trends). Dzięki nim możemy skutecznie dopasować frazy kluczowe np. do działalności prowadzonej w wybranych porach roku, czyli zimą (stacje narciarskie).
Słowa kluczowe powinieneś wyznaczyć pod względem celu, jakiemu mają służyć. W przypadku e-sklepu zastosuj frazy produktowe. Z kolei na blogu najlepsze będą słowa kluczowe informacyjne. Jeśli witryna działa zarówno jako sklep, jak i blog, wówczas użyj równocześnie fraz produktowych i informacyjnych. Frazy te, przy każdej zmianie celu strony WWW, powinny być uaktualniane.
Najlepiej, gdy uda się znaleźć frazy kluczowe dla każdej spośród wyodrębnionych grup (kategorie produktów i usług, brand, intencje użytkowników, lokalizacja). Dzięki temu dotrzesz z własną ofertą do zróżnicowanego targetu – strona internetowa będzie pojawiała się w wynikach wyszukiwania przy uwzględnieniu wielu fraz kluczowych. Poza tym szybciej będzie przebiegała budowa świadomości marki.
We współczesnym marketingu słowa kluczowe pełnią istotną rolę. Za ich pomocą możesz skutecznie się wypromować i wyprzedzić konkurencję, co sprzyja osiąganiu sukcesów rynkowych.
Tylko wówczas, gdy odpowiednio dobierzemy frazy kluczowe, witryna internetowa może zostać prawidłowo wypozycjonowana.
Skorzystaj w tym przypadku z różnych programów (Planer słów kluczowych Google, Senuto, Semstorm), a także oprzyj analizę słów kluczowych na sprawdzeniu konkurencyjności fraz, określeniu intencji użytkowników oraz zweryfikowaniu częstotliwości i sezonowości wyszukiwań.