Z tego artykułu dowiesz się czym jest certyfikat SSL, dlaczego jest on potrzebny oraz jak wdrożyć na stronie. Poznasz rodzaje certyfikatów SSL oraz jaka jest cena certyfikatów u różnych firm hostingowych.
Spis treści :
Dzięki SSL transmitowane dane pomiędzy serwerem, a użytkownikiem stająj się zaszyfrowane. SSL daje możliwość zabezpieczenia połączenia internetowego, jest to standard szyfrowania informacji na stronach internetowych. Dzięki temu że posiadasz na swojej stronie certyfikat SSL informacje które wysyłasz i odbierasz tj: poczta, serwer FTP, informacje na stronie poprzez internet są zaszyfrowane.
W skrócie. Strona zabezpieczona posiada zieloną kłódkę na pasku adresu oraz adres jej rozpoczyna się od https://
Przede wszystkim SSL to bezpieczeństwo danych. To zaszyfrowanie transmisji i połączenia pomiędzy komputerem, a serwerem. Zabezpieczone dane są w pełni poufne i nie mogą być zmienione przez osoby trzecie w toku realizacji procesu wymiany.
Protokół https poprzez które dane są przesyłane stanowi doskonałe zabezpieczenie i ochronę danych.
Dane zaszyfrowane są trudniejsze lub niemożliwe do przechwycenia. W przypadku potrzeby i wysokich priorytetów dla zachowania poufności danych i prywatności użytkownika jest to obowiązkowa pozycja do wdrożenia. SSL w swoim działaniu wymaga uwierzytelnienia czyli potwierdzenia tożsamości.
Jeżeli Twoja strona internetowa wykorzystuje zabezpieczenie SSL, wszelkie treści i komunikacja pomiędzy przeglądarką, a serwerem odbywa się w sposób zaszyfrowany. W przypadku przekazywania informacji bez wykorzystania SSL informacje są wysyłane w formie tekstowej możliwej do odczytania.
SSL udowania i zapewnia naszą tożsamość dla drugiej strony transakcji lub wymiany informacji.
Zdecydowanie tak. Certyfikat potrzebujemy wszędzie tam gdzie przesyłane są dane. Jeżeli Twoja strona posiada formularz, forum, użytkownicy mogą się logować i wprowadzają dane to taka forma zabezpieczenia danych jest konieczna i właściwa by Twoja strona i dane Klientów były bezpieczne
Dodatkowo posiadanie certyfikatu buduje zaufanie do serwisu i wiarygodność. W przeglądarkach Twoja strona bez certyfikatu SSL może zgłaszać komunikat o niebezpiecznej zawartości i wymagać dodatkowo podania zgody na jej wyświetlenie.
SSL głównie stosowany jest jako zabezpieczenie realizacji transakcji w ecommerce gdzie przy zakupie produktów wykorzystujemy mechanizmy płatności online i połączeń z bankowością elektroniczną.
W zależności od tego jaki poziom i stopień bezpieczeństwa potrzebujemy możemy wybrać z 3 rodzajów zabezpieczenia strony, sklepu. Każda wersja certyfikatu to różny poziom zabezpieczeń i ochrona użytkowników oraz koszt roczny. Jeżeli nie posiadasz certyfikatu warto zapytać o niego w firmie hostingowej w której masz wykupioną usługę serweru. Zobacz więcej o tym jak wybrać serwer, hosting do strony.
To rozwiązanie dla stron i sklepów internetowych, właścicieli blogów czy małych portali internetowych. W zupełności wystarcza ten poziom ochrony.
Zabezpiecza transmisję i przepływ danych w obrębie domeny. To najprostsza i najbardziej popularna wersja certyfikatu.
Certyfikat odpowiedni dla większych sklepów i ecoomerce oraz portali internetowych, które posiadają większą liczbę użytkowników oraz bardziej skomplikowane formularze i opcje rejestracji użytkowników np: rezerwacja noclegu, rezerwacja pobytu w ośrodku rekreacyjnym, która wymaga podania danych wrażliwych.
Stosowane przez branżę finansową. Wyróżniony dodatkowym zielonym paskiem. Wydawany jest pod wieloma restrykcjami które należy spełnić aby móc go wdrożyć.
W przypadku gdy chcesz zabezpieczyć nie tylko domenę główną ale także subdomeny lub grupę domen certyfikat typu wildcard umożliwia zabezpieczenie ich za jednym razem.
W przypadku certyfikatów SSL do dyspozycji mamy następujące opcje wdrożenia i instalacji na swojej stronie.
Wdrożenie darmowego rozwiązania certyfikat Let’s Encrypt i Cloudflare doskonale sprawdzą się dla właścicieli stron internetowych. Minusem jest jednak to że należy go co kilka miesięcy odnowić.
To koszt roczny w okolicach 100-150zł netto, zależnie od firmy w której dokonujemy zakupu. Można również zamówić SSL przy okazji zamawiania serweru w firmie hostingowej.
Najbardziej powszechne firmy generujące certyfikaty
comodo.com
domain.com/ssl-certificate
digicert.com
Niezależnie od typu i poziomu ochrony jaki oferuje dany certyfikat okres ważności ochrony SSL wynosi rok. Po tym czasie należy podobnie jak domenę czy hosting przedłużyć jego ważność na kolejny okres abonamentowy.
Generalnie tak, jednak nie w sposób bezpośredni poprawi pozycję o 4 oczek w górę. Chodzi tutaj bardziej o pozytywny wpływ na użytkownika i odwiedziny na stronie. W przypadku gdy nie posiadamy SSL wejście na stronę często jest utrudnione przez wyświetlający się monit o potencjalnie niebezpiecznej zawartości na którą użytkownik chce wejść.
Adresy url podstron czyli https
W przypadku wdrożenia SSl do strony która go nie posiadała ważne jest to by zmienić adresy kanoniczne na https i zadbać o poprawne przekierowania adresów URL z http na https.
Bez SSL nie dokonasz integracji sklepu z Facebook
Niestety pełnej integracji Twojego sklepu z Facbookiem bez certyfikatu SSL nie będzie można dokonać.