CyberFolks to polska firma specjalizująca się w oferowaniu usług hostingowych, rejestracji domen, e-marketingu oraz certyfikatów SSL. Swoją ofertę kieruje zarówno do początkujących właścicieli stron internetowych, jak i do doświadczonych deweloperów oraz firm poszukujących wydajnych i bezpiecznych rozwiązań dla swoich stron i aplikacji internetowych.
W wpisie bierzemy pod lupę stronę popularnej firmy hostingowej. Zbadamy czy spełnia ona dobre praktyki UX. Czy strona główna spełnia swoją funkcję ? Czy proces zakupowy jest do przejścia.
Spis treści:
Dostępne są różnorodne pakiety hostingowe, od podstawowych, idealnych dla uczniów i studentów, do zaawansowanych, przeznaczonych dla większych firm i webdeveloperów. Wszystkie plany oferują szybki start, wygodny autoinstalator WordPress, bezpieczeństwo (w tym automatyczne kopie zapasowe i potrójną zaporę WAF) oraz wydajność zwiększoną dzięki technologiom takim jak LiteSpeed Cache, REDIS, NVMe, HTTP/3 i PHP 8.
Pakiety hostingowe:
Zobacz również:
Możliwość rejestracji szerokiej gamy domen, w tym lokalnych domen krajowych i nowych rozszerzeń, które pomagają w budowaniu marki i pozycjonowaniu na rynkach zagranicznych. Firma oferuje ponad 700 różnych końcówek domen, a także narzędzia wspierające wybór idealnej nazwy domeny, w tym kreator nazw domenowych oparty na sztucznej inteligencji oraz przeglądarkę WHOIS.
cyberFolks wyróżnia się na tle konkurencji dzięki swojemu kompleksowemu podejściu do hostingu, bezpieczeństwa i obsługi klienta, co sprawia, że jest atrakcyjnym wyborem zarówno dla indywidualnych twórców stron, jak i dużych przedsiębiorstw
Oprócz oferty hostingowej i rejestracji domen, cyberFolks stawia na edukację swoich klientów. Firma oferuje dostęp do szerokiej bazy wiedzy, ebooków, webinarów oraz poradników, które pomagają użytkownikom w efektywnym zarządzaniu ich stronami internetowymi i rozwijaniu obecności online. Tematyka materiałów edukacyjnych obejmuje szeroki zakres zagadnień, od podstaw WordPressa, przez e-marketing, po zaawansowane techniki SEO i bezpieczeństwo w sieci.
Podsumowując, cyberFolks to dostawca, który oferuje nie tylko zaawansowane technologicznie usługi hostingowe, ale również wszechstronne wsparcie dla rozwoju online biznesów i projektów indywidualnych. Ich kompleksowa oferta, skupienie na bezpieczeństwie i edukacji użytkowników sprawiają, że są godnym uwagi wyborem na polskim rynku usług internetowych.
Poniżej chcemy dowiedzieć się czy strona cyberfolks.pl jest zaprojektowana tak by zrozumieli ją użytkownicy. W tym celu przejdziemy po kolei proces zakupowy, zajrzymy w każdy zakamarek strony, spróbujemy sprawdzić czy nowi użytkownicy nie mają problemu z odnalezieniem się na stronie. Przeprowadzając audyt nie znamy docelowych person oraz założeń dotyczących obecnych rozwiązań strony cyberfolks.pl dlatego głównie skupimy się na analizie UX oraz analizie poznawczej.
Czytelne menu z podziałem na główne usługi zasługuje na plus.
Wiersz pierwszy tj: Dla Ciebie, Dla Firmy, Dla Dewelopera, Dla eCommerce powinien ciekawie poprowadzić ruch dla dedykowanych grup użytkowników.
Minusem jest jednak to że jest ono słabo czytelne i wepchane nad logo. Całość mogła by być przeniesiona do prawej wraz z dodatkowymi pozycjami z pozycji Narzędzia (o których poniżej)
Wiersz drugi
Chcę i szukam domenę dla mojej firmy - ok wiem co mam zrobić, podobnie hosting czy sklep internetowy.
Do zastanowienia i pod wątpliwość można poddać pozycje po prawej stronie tj: duże ikony pytajnika i koszyka które wybijają się ponad CTA zaloguj się.
Samo zaloguj się w przypadku użytkowników chcących sprawdzić pocztę jest schowane do submenu co wymusza dodatkowe kliknięcie.
Pozycja w menu pt: Narzędzia
Mam wrażenie że to taki worek na wszystko co nie zmieściło się do menu podstawowego. Audyt strony, kreator nazwy domeny, odwirusowanie Wordpress etc. Przy lepszym zaprojektowaniu menu i jego powierzchni można było by wyciągnąć 2-3 pozycje do góry
Wcielając się w użytkownika w procesie wędrówki poznawczej tj: mając za zadanie sprawdzenie czym zajmuje się firma, poznanie pełnej palety oferty można zakładać że miejscem które powinno być kluczowym o ile nie wchodzimy na stronę z kampanii reklamowej poprzez landingpage jest strona główna, a konkretniej pierwsza jej sekcja i wszystko to co znajduje się przed przewinięciem (above the fold).
Tego nie wiemy, możemy jednak zadać pytanie jako użytkownik czy cyberfolks sprzedaje domeny i jest to główny profil działalności firmy ? Wnioski na podstawie baneru nasuwają się same. Pytanie czy jest to świadomy zabieg i w ten sposób cyberfolks dociera do Klientów uruchamiając łańcuch potrzeb Klientów dopiero co wchodzących w internetowy biznes ?
CTA w banerze czy o to chodziło ?
Jedyną akcją jaką mogę wykonać na tym etapie jest :
1) uruchomienie menu i próba podjęcia decyzji która usługa jest dla mnie,
2) kliknięcie w CTA 'szukaj' na banerze. Wpisując nazwę domeny otrzymamy wyniki w raz z ciekawymi propozycjami. Wyszukiwarka nie obejmuje jednak pozostałych usług.
Hasło '14 szybkich dni z hostingiem Wordpress'
Ciekawe hasło które zwraca uwagę. Brak jednak szybkiego CTA.
W tym miejscu już rozumiem jako użytkownik że mam do czynienia z firmą być może zajmującą się też dedykowanymi rozwiązaniami hostingu Wordpress.
Zaciekawiło mnie to chcę sprawdzić ofertę ale pojawia się wątpliwość, który pakiet jest dla mnie ?
Czy najtańszy będzie odpowiedni, ile stron mogę postawić na najtańszym pakiecie bo mam pojemność 2GB ale mój kolega mówi że moja strona firmowa zajmie 200mb, a jakbym chciał zrobić stronę żonie to co wtedy ? Potrzeba bazy danych jednak nie wiem czy limit to 1 baza danych czy może mam ich więcej do dyspozycji ?
W odpowiedzi przychodzi tabela z różnymi znaczkami, technicznymi zwrotami których nie rozumiem i rabatami. Trochę tego jest dużo jednak zaczynam czytać dalej mimo że nie wiem czy 'PHP aktualne' to jest coś dobrego czy do x67 szybszy wordpress to znaczy że zwykle jest tak źle że nie warto go instalować ?, i cóż znaczy Wygodny certyfikat SSL ? tj: dla kogo wygodny ? Czyż certyfikat nie powinen zabezpieczać mojej strony ?
Stwierdzam że nie wiem co powinienem wybrać ale być może pod tabelą znajdę odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Gdybym był dociekliwym użytkownikiem to zapewne brakowało by mi wielu technicznych informacji lub kliknięcia w CTA po więcej informacji.
Czy to właściwe miejsce na opinie ?
Jako użytkownik nie znający firmy chcę skorzystać z oferty zakupu hostingu, skoro dowiedziałem się przewijając baner że firma również świadczy usługi hostingowe, staram się ustalić jaki powinienem wybrać pakiet, fajnie jakby ktoś poprowadził mnie za rękę w procesie i powiedział co powinienem zrobić i którą opcję wybrać.
Opinie jednak budują moje zaufanie do firmy, już wiem że jest godna zaufania, jednak w dalszym ciągu nie mam pojęcia co powinieniem zrobić, przewijam dalej.
Ok, ponowna informacja od firmy o ofercie promowanej tj: hosting Wordpress - zatrzymuję się i myślę że to chyba ich flagowy produkt skoro czytam o nim drugi raz, nie wiem jednak czy jest on dla mnie, wiem jednak że podobno jest popularny, to może powinienem go zamówić ? ale czy 20GB to dużo czy mało ? ja nie potrzebję 10 stron wytarczy mi 1 dla mnie i dla żony druga. Myślę nad pakietem najtańszym ale nie wiem czy mogę go zmienić za dopłatą na wyższy i czy w ogóle ma to sens, moje pytania są dalej aktualne, mam wątpliwości i szukam dalej.
Ok. Trafiłem do sekcji w której dowiem się czemu warto wybrać cyberfolks. Podoba mi się, wiem już że będę miał szybsze pozycje w Google, więcej zarobię i firma zadba o mnie w 6 minut.
Mam wątpliwości bo znajomy mówił że na pozycje składa się opnad 200 czynników i liczy się UX i sensowna treść, ale może się nie znał.
Ciekawe miejsce. Poczytam chętnie jednak teraz interesuje mnie mój problem i wątpliwości, nie widzę chatu online, więc nie zapytam, ale może przejdę do zakładki kontakt i zostawie firmie zapytanie co powinienem zamówić i czy Let's Encrypt jest darmowy czy płatny ?
Sekcja budująca mnie ponownie w przekonaniu że firma jest godna zaufania. Widzę że duże marki zaufały firmie, chętnie bym też zaufał jednak zostałem z moimi wątpliwościami do końca próbują je rozwiązać podczas przeglądania strony i odkrywając stronę główną scroll po scrollu.
Skoro pokazaliśmy co może być problemem, spróbujemy pokazać też temat z innej strony. Przyjrzyjmy się konkurencji która naszym zdaniem może stanowić inspirację do przemyśleń czy nie warto wyjść do Klienta bardziej.
Mam wrażenie że w baner wrzucona jest sekcja wideo obecna od niedawna nieco na szybko. Selektywniej dla użytkownika było by przeprojektowanie sekcji baneru na kafle kierujace do wybranej usługi / oferty firmy. Zobaczcie przykłady godaddy, zenbox czy home. Mamy tutaj czytelną informację, możemy skorzystać z kreatora strony / wiemy już od pierwszej chwili że jest on dostępny, natomiast nie jest on integralną częścią baneru do wyszukania domeny.
Zenbox rozwiązał też ciekawie sekcję baneru dzieląc go na promocję hostingu oraz możliwość wyszukania domeny w drugiej kolejności.
Może warto dać użytkownikowi informacje które zrozumie lub są dla niego istotne / testy, badania i jeszcze raz testy z grupą docelową byłby by tutaj świetnym rozwiązaniem / .
A może warto dodać interakcję by użytkownik w ramach pakietu wybrał to co jest dla niego istotne lub podpowiedzi do zadanej pozycji z objaśnieniem dla laika ?
W przypadku bardziej technicznych Klientów lub szukających konkretnej usługi doskonale sprawdzą się :
Praktyczna informacja o cenie powinna być podana przed lub w cenie pakietu niż poza tabelą
Ciekawym podejściem jest też w przypadku godaddy / screen po prawej / zastosowanie switcha zmieniającego ofertę dla użytkowników mniej wymagających lub dla tych potrzebujących specjalistycznych parametrów technicznych i wysokiej wydajności.
Ten sposób bardzo fajnie rozwiązuje nam sposób podania informacji w pakietach dla różnej grupy Klientów.
Jak wspominałem, nie wiemy jaki model ma cyberfolks, w jakiego Klienta celuje oraz nie wiemy czy być może obecne rozwiązania strony głównej spełniają lub nie swoje zadania.
Jednak! analizując konkurencję widzimy ciekawe rozwiązania o których warto wspomnieć, a które sa pro-klienckie.
Kliencie - czego potrzebujesz by zacząć ?
Fajne ? Pewnie.
Poprowadź Klienta za rękę jeżeli masz zawiłą usługę lub branżę. Pokaż co i jak może zrobić lub zestawić ze sobą. Pokaż możliwości wady i zalety.
To hasło przyświecało nam szukając przykładów rozwiązań strony głównej dla firm hostingowych, a szukać nie musieliśmy daleko ;)
Zarówno home.pl i godaddy czy zenbox mają to zrobione i to zrobione w myśl powyższej zasady.
A na koniec by jeszcze dobić Klienta zaproponujmy mu spersonalizowaną pomoc. Bo faktycznie mogę nie mieć czasu szukać ale spodobaliście mi się na tyle że stwierdzam zadzwonie lub zostawię mail.
Strona główna powinna pokazywać szerokie spektrum, wspierać i być nastawiona pro-kliencko. Możemy wyjść z pozycji firmy i jej zalet, ale to nie rozwiąże problemów Klientów przegladających zawiłą terminologię i niezrozumiałe pozycje oferty.