Czyli o tym jak uruchomić sklep internetowy w środowisku Wordpress. kiedy masz już stronę bez potrzeby angażowania zewnętrznych platform lub rozwiązań Saas. Omówimy czym jest Woocommerce, jego ograniczenia oraz możliwości. Powiemy o podstawowej konfiguracji w jakim przypadku warto w przypadku rozważyć budowę sklepu na Woocommerce oraz jaki jest koszt wdrożenia sklepu na Wordpress.
Spis treści :
Czy Woocommerce jest legalny ?
Wtyczka Woocommerce jest wydawana i funkcjonuje na licencji GNU GPL. Możesz za darmo pobrać, korzystać ze sklepu i oferowanych rozwiązań w celach komercyjnych, modyfikować, tworzyć rozszerzenia, które mogą być bez zgody autorów sprzedawane dalej.
Wocommerce to (moduł ecommerce) wtyczka instalowana do Wordpress, która poszerza jego możliwości o rozwiązania i funkcjonalnośći sklepowe. Dzięki niej Twoja strona na Wordpress będzie mogła od tej pory sprzedawać. Aby sklep w pełni mógł funkcjonować należy podjąć :
Woocommerce to ponad 230 milionów pobrań i ponad 5 milionów aktywnych instalacji
Woocommerce zapewnia wsparcie dla rozwiązań sklepu internetowego od strony administratora oraz warstwy frontend. Jednak jak widzisz istnieje jeszcze sporo do zrobienia aby sklep był przyjazny dla Klientów.
Pomijając kwestię że każdy swoje chwali, w temacie omawiania zalet chcielibyśmy skupić się na faktach i niepodważalnych danych które będziemy podawać jako zalety, do oceny samodzielnej oraz wyciągnięcia wniosków przez Was samodzielnie.
W Woocommerce dzięki jego elastyczności możesz wdrożyć każdy layout łącznie z dedykowanymi widokami dla :
Dlaczego ?
Wordpress jest bardzo elastycznym CMS, Woocommerce to moduł pracujący już w tym środowisku oferujący swoje rozwiązania poszerzające kokpit o funkcje sklepu (z zakresu funkcjonalności i backendu). Jednak to jaki kod frontend będzie zintegrowany z sklepem nie ma tutaj znaczenia (lub inaczej nie ma limitów czy ograniczeń odnośnie layoutu czy funkcji gdyż to do kodu HTML, wpinamy funkcjonalności sklepu oraz WP, a nie na odwrót)
Reasumując
Woocommerce nie ma sztywnych ram i ograniczeń w dostosowaniu wyglądu. Na Woo wdrożysz każdy layout i funkcjonalność UX.
Nie ma sztywnych ram, ograniczeń i wymagań narzuconych przez system ogródnie, a próba ich naginania kończy się 10h pracą i walką z domyślnym ustawieniem modułu jak ma to miejsce w PrestaShop np: moduł sidebar lub zastosowanie filtrowania tylko na górze nad listą produktów ale już nie możemy go wykonać jako przyklejony pasek w formie 'sticki' do dolnej krawędzi przeglądarki, które narzucają nam inne platformy jak np: PrestaShop czy rozwiązania pudełkowe Shoper.
Podobnie jak w przypadku kodu Front-end. Rozwiązania optymalizacji technicznej oraz SEO zależy od założeń i programistów zwracających uwagę na poprawność kodu i optymalizację pod względem np: Google Core Web Vitals. SEO dla woocommerce wykonasz bardzo podobnie jak w przypadku samego Wordpressa tj: z poziomu kokpitu z wykorzystaniem np: wtyczki SEO Yoast, odpowiednio optymalizując podstrony takie jak : karta produktu, lista kategorii czy proces zakupowy. Niemniej jednak sama wtyczka nie zapewni nam wysokich pozycji.
Unikalna treść opisu produktów oraz kategorii w Twoim sklepie
Twój sklep powinien zawierać unikalną treść, lista produktów powinna być wyposażona w opisy, a każdy produkt mieć swój dedykowany opis.
Dzięki rosnącej popularności Woocommerce firmy istniejące na rynku musiały uwzględnić Woocommerce udostąpniając możliwości integracji właśnie po APi z ich platformami. Popularne allegro, dhl, Comarch, Baselinker, Inpost etc posiadaj juz gotowe wtyczku lub przynajmniej udostępniają APi do prostej integracji funkcjonalności Woocommerce z ich produktami.
Bez problemu znajdziesz wtyczki realizujące zadania :
Wtyczki dla Woocommerce możesz znaleźć w darmowym repozytorium Wordpress lub na stronie producenta wtyczek WP Desk (https://www.wpdesk.pl/) lub od Woocommerce https://woo.com
Zobacz naszą listę najlepsze wtyczki do Wordpress i sprawdź jak szukać wtyczek by nie zaśmiecać Wordpress.
Nie ma wtyczki której szukasz ? Potrzebujesz autorskiej funkcjonalności dla Woocommerce ?
Jeżeli jednak potrzebujesz funkcjonalności której Woocommerce nie posiada lub nie ma do niego wtyczki wówczas możesz zlecić ich napisanie programistom od Wordpress. Zobacz tworzenie stron Wordpress
Prostota i przejrzystość panelu jest tutaj kluczowa. Wygodny interfejs Wordpressa, który sprzyja również jego popularności i w którym pracujemy również z Woocommerce daje nam poczucia pracy w jednym ekosystemie. Na plus możemy zaliczyć brak przełączania się do innego interfejsu lub to że musimy poznać jak działa sklep od początku jeżeli znamy już Wordpress.
Liczna społeczność, darmowe wtyczki, grupy na FB, fora oraz oficjalne repozytorium Wordpress. To wszystko sprawia że WP zyskuje na popularności, a jeżeli masz problem lub pytanie to na 99% zostało ono już zadane i jest na nie odpowiedź.
Grono deweloperów, którzy napisali już ponad 10 tyś wtyczek z własnej inicjatywy, firmy specjalizujące się z tworzeniu API, integracji systemów CRM lub piszących własne wtyczki to już prawdziwa potęga Wordpressa.
Zobacz 10 wtyczek do Woocommerce, które warto zainstalować.
Wraz z rozwojem Wordpress i jego aktualizacjami, rozwijany jest również Woocommerce o nowe funkcje i możliwości
Dzięki Woocommerce wdrożyć każdy sklep internetowy od podstawowego sklepu realizującego prostą sprzedaż produktu po konfigurator oraz ścieżkę zakupową z zamówieniem w formularzu krokowym zawierający np: dynamiczny koszyk czy wysuwany panel Klienta pokazujący stan magazynowy w procesie zamawiania produktu.
Szukasz optymalnego rozwiązania dla swojego sklepu ?
Zobacz naszą ofertę :
Za pomocą odpowiednich rozszerzeń (wtyczek) Twój sklep będzie realizował płatności online.
Dzięki rozwiązaniom np:
Klienci będą mogli dokonać płatności od razu przy zamówieniu dokonując wyboru banku, a następnie przechodząc do płatności online. Dodatkowo Woocommerce wspiera płatności PayU, Stripe.
Twój sklep na Wordpress może wyświetlać automatycznie ceny w walucie oraz ustawiać podatki w zależności od miejsca / kraju / przebywania użytkowników. Służą do tego odpowiednie wtyczki.
Aby włączyć podatki - gdyż domyślnie w Woocommerce są one wyłączone.
Przejdź do menu: WooCommerce → Ustawienia → Ustawienia główne
Po wejściu włącz stawki podatkowe i obliczenia oraz zapisz zmiany.
W menu ustawień zobaczysz pozycję Podatek
Wystarczy teraz wybrać czy ceny produktów będziesz wpisywać z podatkiem czy bez.
Podczas procesu realizacji zamówienia, możesz dowolnie spersonalizować wygląd :
Warto podkreślić że formularz zamówienia możesz wdrożyć standardowy lub w formie krokowego formularza np: 3 kroków zamówienia.
Ogranicz sprzedaż do lokalizacji
Jak już wspomnieliśmy za pomocą wtyczek możesz aktualizować podatki i walutę sklepu ale również ograniczyć sprzedaż do wybranych regionów i lokalizacji użytkownika.
Ustal koszty dostawy dla określonych realizacji
Za pomocą wtyczki WooCommerce Local Delivery możesz w prosty sposób ustalić obszary do których Twój sklep będzie dostarczał produkty.
Możesz utworzyć wiele stref dostawy oraz dostosować koszta wysyłki w stosunku do wybranych stref.
Do wyboru mamy wiele wtyczek dzięki którym możesz wdrożyć obsługę kilku walut na Twoim sklepie wraz z ustawieniem domyślnej waluty lub wykrywaniem kraju z jakiego użytkownik wchodzi na sklep i dostosowanie waluty. Część z wtyczek jest płatna ale możesz wykorzystać wtyczki darmowe tj :
W przypadku produktów ich sposób wprowadzenia może być prowadzony na podstawie plików CSV, integracji z programem zewnętrznym, ręcznie lub po API.
Dodawanie i konfiguracja produktu jest prosta. W edycji produktu możesz w prosty sposób zrealizować :
Przy zdefiniowaniu wagi produktu i wymiaru będziesz mógł skorzystać z opcji wyceny dynamicznej dla ustawienia opcji cenowych wysyłki produktów.
Woocommerce - cross sell czyli sprzedaż łączona
Możliwe jest również ustawienie sprzedaży produktów w trybie up-sell i cross-sell (sprzedaż łączona). Dzięki powiązaniu produktów atrybutami możesz również je proponować jako produkty powiązane w sekcji : 'inni Klienci wybrali także'.
Produkty są możliwe do wyszukania poprzez opcje zaawansowane w liście produktów dostępnych z zakładki Produkty.
Dzięki funkcji stanu magazynowego dla każdego produktu lub grupy produktów możesz ustalić ilość w magazynie. Dzięki komunikatom możesz poinformować użytkownika o dostępnych ostatnich sztukach lub braku produktu. Również w przypadku braku produktu możesz zaoferować zapisanie się na listę oczekujących z powiadomieniem email gdy produkt wróci do sklepu.
Dzięki integracji sklepu z baselinkerem w prosty sposób możesz przenieść zarządzanie sklepem właśnie do baselinkera i wykorzystać jego potencjał. Zobacz co to jest integracja baselinker z Woocommerce
Woocommerce pozwala na proste i łatwe ustawienie opcji kosztów wysyłki oraz sposobu wysyłki zamówienia do Klientów. Posiada wbudowane opcje oferujące ryczałt jako stawkę, możliwość odbioru osobistego lub dostawy w zależności od wagi zamówienia lub odległości.
Obliczanie kosztów paczki
Kalkulator Woocommerce obliczy Twojemu klientowi koszt dostawy zamówienia pod drzwi.
W prosty sposób zwiększ lojalność swoich Klientów. Woocommerce posiada wbudowany mechanizm rabatów, kuponów oraz pozostawienia opinii przez Klientów, którzy faktycznie kupili produkt.
Kupony w Woocommerce
Aby móc wykorzystać mozliwość tworzenia kuponów wystarczy włączyć opcję w ustawieniach tj: WooCommerce -> Ustawienia. W pierwszej zakładce Ustawienia główne przejdź do sekcji Ustawienia główne, kliknij checkbox Włącz używanie kuponów.
Aby dodać kupon wystarczy utworzyć go w menu po lewej Marketing -> kupony.
Recenzje
Włączyć możesz funkcję opinii ( recenzji ) tylko od zweryfikowanych Klientów w Twoim sklepie bezpośrednio z kokpitu WP.
Obsługa wielu funkcji Woocommerce które z pozoru wydają się trudne jest możliwa po prostu do 'wyklikania' z poziomu kokpitu Wordpress
Zamówienia w woocommerce posiadają każdorazowo odpowienide statusy. Statusy zamówień informują użytkownika o etapie na którym jest jego zamówienie. W systemie jest kilka rodzajów powiadomień :
Dzięki mechanizmowi statusów Wordpress może wysłać powiadomienie i status zamówienia bezpośrednio na telefon lub email jednocześnie.
Wygląd powiadomień i treści w przypadku email możesz dopasować do ogólnej stylistyki sklepu, dodać logo oraz dowolnie formować komunikację z Klientami.
System raportowania wewnętrznie sprzedaży jest dość rozbudowany w Wordpress. Bez potrzeby analizowania GA4 wdrażania analityki internetowej (choć jest to zalecene w przypadku ecommerce ) już z poziomu kokpitu masz wgląd w sprzedaż i możliwość wglądu w informacje które produkty sprzedają się najlepiej.
Dzięki raportowaniu w kokpicie WP możesz na bieżąco śledzić sprzedaż w sklepie, drukować podsumowania, analizować wykresy sprzedaży netto, brutto, prowadzić ranking sprzedaży i przeglądać ruch na sklepie.
Nie ma w tym rozwiązaniu ograniczeń. Możesz wykonać dowolny sklep internetowy w dowolnej konfiguracji tworząc sklep internetowy w modelu w którym :
W przypadku produktów cyfrowych zachowane jest pełne bezpieczeństwo produktu dostępnego dla klienta tylko po jego zakupie. Produkt może być wysyłany na email lub pobrany poprzez link wysyłany w wiadomości.
Do uruchomienia sklepu na Wordpress potrzebujesz zainstalowanego systemu CMS Wordpress. Wówczas jeżeli posiadasz odpowiednio skonfigurowany Wordpress, wersję PHP min. 7.4, odpowiednią ilość miejsca na serwerze możesz zainstalować dodatek.
Aby uruchomić sklep Woocommerce wystarczy w wersji podstawowej / jeżeli nie tworzysz autorskiego sklepu / zainstalować wtyczkę sklepową Woocommerce, w tym celu wybierz z menu kokpitu WP pozycję : wtyczki -> zainstaluj -> wpisz Woocommerce.
Woocommerce nie ma ograniczeń przy konstrukcji i tworzeniu elementów DOM w HTML tj: tworzeniu kodu frontend, który będzie elastyczny oraz dobrze renderowany przez przeglądarki. Co za tym idzie kod frontend pisany poprawnie nie ma narzuconych odgórnych zasad warstwy integracji (backend) Woocommerce lub sztywnych reguł które uniemożliwiają wykonanie poprawnej optymalizacji SEO np:
Koszt sklepu internetowego Woocommerce zależy przede wszystkim o tego czy ma to być autorski sklep z dedykowanym projektem oraz funkcjonalnościami czy będzie to bardziej typowy sklep jakie widzimy w rozwiązaniu SaaS.
Aby poprawnie określić kwotę sklepu internetowego musisz przygotować lub wspólnie z Wykonawcą ustalić niezbędne funkcjonalności takie jak :
Koszt wykonania sklepu na Woocommerce dla jednej wersji językowej wraz z wdrożeniem analityki internetowej, optymalizacją SEO oraz uzupełnieniem w przypadku średnio-zaawansowanego projektu wynosi :
Koszt autorskiego sklepu na Wordpress z dedykowanymi funkcjonalnościami, efektami, wersją responsywną gdzie UX oraz warstwa wizualna jest projektowana w formie nowych rozwiązań zamiast przeniesionych 1:1 z rozwiązań desktop oraz pakietem opcji z sklepu podstawowego. Zobacz nasz stack technologiczny oraz dlaczego warto z nami pracować.
Moduł Woocommerce jest bezpieczny na tyle ile dobrze dbasz o swój system Wordpress z którym rozszerzenie pracuje. Obowiązują tutaj takie same praktyki i zachowania dobrych nawyków pracy jak przy stronie wdrożonej na Wordpress. Na bieżąco musisz dbać o aktualizacje, wersje PHP, prawidłowe ustawienie haseł i ich zabezpieczanie, brak lub autoryzacja rejestracji automatycznej, limity dla nieudanych rejestracji i logowań oraz stosowne zabezpieczenia bazy danych i samego Wordpress.
Woocommerce nadaje się tylko dla małych sklepów
Sklep na rozwiązaniu z WOO radzi sobie bardzo dobrze w przypaku zarówno większych jak i mniejszych sklepów, nie ma jednej ilości produktów od której jest już niepraktyczny lub nie można go stosować. Należy bardziej brać pod uwagę wydajność i funkcje niż szacować wielkość sklepu pod konkretne rozwiązanie ecommerce. W przypadku tego rozwiązania na pewno będzie potrzebny dedykowany serwer oraz optymalizacja techniczna jeżeli myślisz o produktach powyżej 2-3 tysięcy.
Tak realizujemy tego typu sklepu własnie na Woo, które dodatkowo posiadają integrację z zewnętrznymi systemami CRM i są zarządzanie poza poziomem Woocommerce.
Woocommerce jest podatny na ataki i włamania
Podobnie jak każdy samochód można ukraść i włamać się do mieszkania. Bez dbania o system, właściwą konserwację każdy system narażony będzie na atak i włamanie.
Sklepy w oparciu o to rozwiązanie są dla amatorów
Wdrożyliśmy i widzieliśmy wiele profesjonalnych i dobrze wykonany sklepów właśnie na Woocommerce. W stosunku do rozwiązań pudełkowych lub presta są one o kilka poziomów wyżej niż typowy ecommerce pod względem UX oraz responsywności. Wpis z przykładami sklepów na woocommerce już niebawem ;)
Woocommerce jest dla zielonych
Niestety to zależy. W przypadku bardzo prostego sklepu gdzie sprzedajesz na sztuki, a produktów i konfiguracji praktycznie nie ma - być może uda Ci się wyklikać wszystkie techniczne parametry. W przypadku już nieco większej konfiguracji często trzeba modyfikować funkcje i tzw. haki dla Wordpress by obsłużyć konkretne żądanie.