Zrozumienie produktu z perspektywy użytkownika jest kluczowe do odpowiedniego zaplanowania funkcji, modelu biznesowego i jego pozycjonowania na rynku. Brak empatii często kończy się rozwiązaniem, które nikt nie potrzebuje ani nie chce używać.
Jednak bycie empatycznym nie jest łatwe, ponieważ różnimy się pod tym względem. Nie ma prostego sposobu na natychmiastowe włączenie empatii. Na szczęście istnieją techniki, które mogą pomóc skierować uwagę własną lub zespołu na potrzeby użytkowników lub klientów. Jednym z takich narzędzi jest Mapa Empatii.
spis treści:
Mapa empatii to łatwa w użyciu technika służąca do lepszego zrozumienia użytkowników. Dzięki niej możemy zagłębić się w ich myśli i uczucia, skupiając się na doświadczeniach i potrzebach. To podejście pozwala nam wykraczać poza typowe profile demograficzne klientów. Metoda ta została opracowana przez ekspertów z firmy XPlane i zyskała popularność dzięki książce Alexandra Osterwaldera "Business Model Generation".
Jej prostota sprawia, że jest zrozumiała dla wszystkich zaangażowanych w rozwój produktu - od programistów po sponsorów i inwestorów. Mapa empatii doskonale nadaje się jako podstawa do refleksji, do przeprowadzenia warsztatów zespołowych, które mają na celu wczucie się w rolę końcowego użytkownika. Można z niej korzystać nawet podczas warsztatów z udziałem samych użytkowników!
Zobacz czym jest design thinking
Mapa empatii to prosty schemat na jednej kartce A4, podzielony na 6 obszarów z zestawem pytań. Te obszary dotyczą tego, jak użytkownik działa w świecie i co czuje wewnętrznie. Jeden taki schemat można wykorzystać dla jednej grupy docelowej lub konkretnej osoby (co jeszcze lepiej pozwala zrozumieć naszego użytkownika).
Zobacz również co to są persony
Analizujemy to, co zauważamy u użytkownika, elementy z jego otoczenia, które wpływają na naszą sytuację lub problem, takie jak "otrzymuje drogie oferty" lub "mieszka w minimalistycznym środowisku".
To miejsce, gdzie ukazujemy, jak środowisko oddziałuje na użytkownika, czyli co on słyszy lub zauważa wokół siebie.
Z jakich mediów korzysta klient? Którym źródłom informacji ufa?
Gdy zdobędziemy wiedzę na temat tego, co użytkownik obserwuje i jak otoczenie wpływa na jego perspektywę, staramy się zrozumieć, jakie myśli i refleksje pojawiają się w jego umyśle; na przykład, „Jak uzasadnić nową inwestycję w IT?” albo „To musi zajmować mniej czasu!”
Jakie działania podejmuje użytkownik na zewnątrz na podstawie swoich przemyśleń? Na przykład, jak wyraża się publicznie: "Podejmuje stanowczą postawę wobec szefa, choć może mieć wątpliwości co do najlepszego rozwiązania" lub "Zamierzam ograniczyć wydatki!"
Opisujemy trudności, z jakimi boryka się nasz użytkownik w obszarach, które nasz produkt/usługa dotykają. Na przykład: "wprowadzenie nowych rozwiązań spotyka się z oporem moich pracowników" albo "interfejs jest bardzo skomplikowany i trudny w użyciu".
Pokazujemy, czego oczekuje użytkownik w obszarach dotkniętych przez nasz produkt/usługę. Na przykład: "wykonanie tej czynności szybciej niż obecnie" lub "oceny pracowników muszą być pozytywne względem tego rozwiązania".
Zobacz również:
Mamy już gotową Mapę Empatii. Teraz pora wykorzystać ją do działania i przynoszenia pozytywnych zmian!
Zobacz również Popup – wyskakujące okienka, reklamy – co zamiast nich?