Każda strona internetowa posiada zbliżoną konstrukcję 'szkielet', który wyznacza standardy i pewne rozwiązania, do których przyzwyczajeni są użytkownicy. Nie warto tego zmieniać gdyż może takie zmiany moga wpłynąć negatywnie na postrzeganie strony i poruszanie się po niej, co może doprowadzaić do obniżenia konwersji.
Spis treści:
Zacznijmy od zdefiniowania pojęć by lepiej zrozumieć poniższe zagadnienia.
Język HTMl ( HyperText Markup Language) to język znaczników stosowany do przedstawiania treści na stronach internetowych. To określone znaczniki, tagi i komendy html służące do organizowania treści i budowania struktury strony.
Poprzez język programowania HTML możemy zorganizować treść przy użyciu odpowiednich komponentów (znaczników) dzięki którym możliwe jest wykorzystanie takich znaczników i tagów jak :
Dodatkowo dzięki znacznikom HTML można osadzić w treści pliki graficzne np: jpg, png, wektory svg czy pliki webp.
Pozowala też na osadzenie pdf, kodu z aplikacji czy zewnętrznej strony lub wideo.
Inaczej mówiąc HTML to struktura, rama strony interenetowej.
Za autora i twórcę języka uznaje się Tima Bernersa-Lee, który stworzył pierwszy projekt hipertekstowy ENQUIRE.
HTML używany jest do tworzenia stron internetowych.
Podstawowe znaczniki języka HTML to :
html - otwiera dokument <html></html>
head - nagłówek dokumenty zawiera najważniejsze informacje o stronie jak język, meta tagi czy skrypty strony – <head></head>
body - tutaj znajduje się właściwa treść dokumentu
nagłówki h1-h6 - dzięki nim możliwe jest nadanie priorytetów dla treści strony. Podobnie jak rozdziały w książce tak każda strona i odpowiednie podstrony powinny posiadać strukturę rozdziałów dla treści
p - paragraf, pojedynczy blok tekstowy
div - porządkujący grupę treści w jeden blok
b I strong - służy do pogrubiania poszczególnych fragmentów tekstu
img - pozwala na umieszczenie obrazu w kodzie
a - odnośnik czyli hiperłącze pozwala na przejście do innych podstron wewnątrz serwisu lub na zewnątrz
Odpowiadają za wygląd strony. Kaskadowe arkusze styli opisują wygląd poszczególnych elementów jak :
Przykładowe style CSS pomogą Ci znaleźć inspirację do tworzenia własnej strony.
Strona internetowa to dokument HTML. Przyjmuje się definicę strony internetowej jako kod opisany poprzez język html i css. Odpowiednie pliki html odpowiedzialne są za wyświetlenie konkretnej podstrony w przypadku stron statycznych. W przypadku stron dynamicznych potrzeba jest implementacji języka PHP by strona mogła korzystać z baz danych przy wykorzystaniu języka PHP. Zobacz typy i rodzaje stron internetowych
Co powinna zawierać dobra strona internetowa firmy ?
Po pierwsze odpowiednią strukturę znaną użytkownikowi. Aby nie zaburzać tej konwencji powinniśmy strony internetowe tworzyć ramach określonych standardów do których są oni przyzwyczajeni. Zaburzenia przyjętej formy mogą powodować frustracje użytkownika i zamknięcie okna przeglądarki. Zobacz jak wygląda projektowanie stron internetowych
Uniwersalne strony internetowe
Drugim ważnym aspektem podążania za utartymi rozwiązaniami jest ich powszechna znajomość tzn: funkcjonowanie i logika która nie wymusza na użytkowniku dodatkowego myślenia o tym jak poruszać się po stronie lub sprawi że nie będzie on poszukiwał znanych już rozwiązań z innych stron, które zna i jest do nich przyzwyczajony. Oczywiście w pewnym zakresie można te standardy naginać jednak w takim stopniu by nie powodowały one zmniejszenia konwersji i chęci podróżowania po stronie internetowej.
Wiesz już, jaki efekt powinna wywołać strona internetowa. Z czego składa się skuteczna strona internetowa.
Zobacz również:
Tworzenie stron internetowych zwykle odbywa się w określonej z góry strukturze.
Typowe komponenty i moduły, które każda strona www powinna zawierać to :
Użytkownik przyzwyczajony jest do logo umieszczonego w lewej górnej części strony. To też istotna informacja potwierdzająca na jakiej jest stronie, często kojarzy firme właśnie po logo. Dlatego warto zadbać by było ono czytelne. Dodatkowo logo firmy powinno być aktywne i kierować do strony głównej.
Zaraz obok logo powinno znaleźć się menu w widocznym miejscu. Menu w formie burgera (nie zalecane na stronach korporacyjnych, firmowych czy kierowanych dla grupy mniej nowoczesnych użytkowników) powinno być zawarte również w tej części strony. Również w tym miejscu tworzy się ważne dla strony i firmy buttony CTA np: zamów demo, skontaktuj się, bezpłatna wycena czy wyślij zapytanie.
Top strony bo tak inaczej nazywamy górną jej część zawierać w prawej stronie powinien opcję zmiany języka i opcjonalnie dane kontaktowe jak telefon czy mail tzw: szybki kontakt.
To pierwsza sekcja widoczna przed przewinięciem tzw above the fold. To tutaj powinniśmy zawrzeć najważniejszy komunikat dla odbiorcy. Zwykle jest to slider zawierający zdjęcie i hasło. Rekomendujemy by stosować slideru w tej sekcji, a zastosować inne konstrukcje gdyż skuteczność kolejnych slidów jest znikoma (zobacz dlaczego nie stosować slideru na stronie).
W tej sekcji zwykle wymiennie stosowanej z sekcją przedstawiającą firmę umieścić powinniśmy główne usługi naszego biznesu lub ofertę w skróconej formie z odnośnikami do wewnątrz serwisu.
Krótka i zwięzła sekcja zawierające najważniejsze informacje o działalności jak np: cele, misję lub kim jest firma i czym się zajmuje
O ile nie wyczerpaliśmy limitu linkowania wewnętrznego we wczesniejszych sekcjach w tej sekcji powinniśmy umieścić prosty komunikat oraz wyraźny button CTA (wezwanie do działania Call To Action) by zwrócić uwagę użytkownika na najważniejsze działanie jakie ma wykonać na naszej stronie internetowej np: zobacz demo systemu, sprawdź promocje, zapisz się etc.
Sekcja budująca zaufanie do firmy poprzez umieszczenie rekomendacji, referencji Klientów którzy skorzystali z usługi.
O ile nie zostały już wyczerpane możliwości we wcześniejszych sekcjach ta sekcja może zawierać np:
Zobacz
Składowe strony internetowej, które są absolutnym must have dla każdego jej właściciela powinny zawierać :
Dodatkowo warto postawić na atrakcyjny layout, który zaciekawi użytkownika. Z wielu stron prezentujących te same schematyczne rozwiązania to właśnie atraktycjna strona ma największe szanse powodzenia. Nie należy jednak przesadzać i przede wszystkim zadbać o użyteczność i logikę.
Zobacz również co to jest landingpage i jak go skutecznie przygotować by konwertował, najlepsze przykłady landingpage od największych firm.
Strona główna do drzwi wejściowe do Twojego biznesu online. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zadbanie o jej strukturę. Głównym zadaniem strony głównej jest :
Czyli co powinna zawierać strona główna.
Czyli co to jest stopka strony i czym jest nagłówek.
Nagłówek czyli header i stopka czyli footer to dwa najważniejsze komponenty (składowe) strony internetowej.
Nagłówek odpowiada za elementy nawigacyjne, dzięki któremu użytkownik może przechodzić do kolejnych podstron serwisu.
W nagłówku powinniśmy zatem umieścić:
Dobrą praktyką wykonania nagłówka jest :
Stopka zawierać powinna :
W umieszczaniu wszelkich informacji należy zachować umiar gdyż nie ma nic gorszego niż przeładowanie tych sekcji informacjami. Zbyt duża liczba informacji powoduje mniejszą czytelność, warto umieścić tam tylko te najważniejsze oraz zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie wg ważności i hierarchi.
Pomysłowa i kreatywna strona internetowa powinna być przede wszystkim użyteczna i funkcjonalna. Na drugim miejscu stawiamy warstwę wizualną czyli projekt i estetykę.
Nic nam bowiem po stronie, która nie realizuje celów lub ciężko jest się na niej odnaleźć i poruszać. Jeżeli masz już stronę warto zastanowić się na przeprowadzeniem audytu, który pokaże jej słabe miejsca i pozwoli poprawić parametry techniczne oraz użyteczne. Zobacz audyt SEO oraz audyt UX
Cechy dobrej strony internetowej oraz jaka powinna być to przedewszystkim zestaw koniecznych warunków, które musi spełnić by była zyskowna dla Twojego biznesu. Zyskowna strona powinna być :
Strona powinna realizować założone cele. By mogła to robić bardzo ważnym jest ich określenie jeszcze na etapie planowania i budowy architektury informacji.
W sposób czytelny powinna dostarczać użytkownikowi treści i prowadzić po określonych podstronach.
Strona powinna być w przypadku gdy posiada system CMS zabezpieczona przez włamaniami i wirusami. W tym celu warto na bieżąco aktualizować swój system CMS oraz wtyczki (w przypadku wordpress). Warto też wdrożyć certyfikat SSL.
Strona powinna być szybka i dostosowana do urządzeń mobilnych tzw responsywna. Dodatkowo aby była widoczna w Google warto zadbać by jej struktura i kod była zgodna z wymaganiami Google oraz by zawierała odpowiednie frazy kluczowe główne i poboczne, które zwiększą jej widoczność w wyszukiwarce.
Nic tak nie odpycha jak schematyczne i popularne rozwiązania graficzne. Warto zadbać by layout był przyjemny dla oka. Czysta forma i przejrzystość gwarantuje lepsze przeglądanie treści, które nie są czytane przez użytkownika, a jedynie skanowane. To właśnie atrakcyjnie wizualnie strona ma większe szanse zatrzymać użytkownika. Dlatego wygląd strony internetowej ma tak duże znaczenie.
Dlatego aby możliwie najbardziej poprawić aspekty wizualne warto :
Wyposażona w wygodny i prosty system CMS pozwoli w prosty sposób na dodawanie treści. Nie ma nic gorszego niż strona z blogiem nieaktualizowanym od pół roku.
W dobie urządzeń mobilnych oraż użytkowników korzystających z telefonów komórkowych w pierwszej kolejności należy zadbać o tą grupę odbiorców. W tym celu Google również wprowadziło w maju algorytm Core Web Vitals, który w wynikach wyszukiwania premiuje storny dostosowane do urządzeń mobilnych.
Zobacz również typowe błędy na stronach internetowych
Na pewno należy zamieścić odpowiednie treści, czyli content i grafiki dopasowane do wizualnej koncepcji. Content powinien być angażujący i dopasowany do grupy docelowej. W przypadku niedopasowania poziomu merytorycznego do odbiorcy może on nie zrozumieć przekazu lub odwrotnie może być on zbyt prosty.
Angażujący content strony czyli jaki ?
Warto stosować uzupełnienie dla treści, które poprawia jej zrozumienie w postaci :
Trzeba jednak pamiętać, by w tym wszystkim zachować rozsądek i umiar. Z jednej strony nie można przeciążyć strony, a z drugiej nie można wprowadzić chaosu i bałaganu, bo użytkownik się pogubi, a strona przestanie generować konwersję.
7 cech dobrej strony internetowej. Profesjonalna i dobra czyli skuteczna strona internetowa powinna cechować się kilkoma zasadami by realizowała swój cel. Poznaj najważniejsze z z nich:
Poruszanie się po stronie powinno być proste i logiczne. Nie należy zmuszać użytkownika do zbyt dużego myślenia jak korzystać z naszej strony internetowej.
Wzbudzać zauwagnie poprzez atraktyjny layout i rzetelne wykonanie. Wszelkie niedoróbki, błędy ortograficzne skutkują gorszym odbiorem strony. Nic tak niewzbudza frustracji jak niedziałające menu na telefonie lub poucinane teksty.
Sprawdź czy na Twojej stronie działa formularz kontaktowy, a po kliknięciu danej pozycji z menu przechodzimy do właściwje podstrony. Zamiast buttona CTA 'więcej' dobrze jest wprowadzić spersonalizowane opisy np zobacz ofertę, więcej informacji o produkcie, zobacz naszą misję etc.
Prosta i czytelna oferta. Możliwość szybkiego znalezienia oferty, konkretnych usług powinno być proste dla użytkownika. Najważniejsze informacje umieszczone maksymalnie w dostępie trzech kliknięć z menu głównego.
Jeżeli już określiliśmy grupę docelową warto zadbać o to by otrzymała ona stosowne informacje na dedykowanych podstronach, które są łatwo dostępne ze strony głównej lub podstron.
Odpowiednia i dopasowana architektura informacji dla grupy docelowej. Strukturę i budowę strony należy skoncentrować tak by skupić uwagę na potencjalnym użytkowników z naszej obranej grupy. Komunikaty,slogany oraz treści powinny być proste i czytelne by przekonać użytkownika do pozostania na naszej stronie www jak najdłużej
Nic tak nie drażni jak oczekiwanie na to aż pojawi się strona i treść. Warto skrócić ten czas do minium. Jeżeli masz już stronę z pomocą przyjdzie audyt SEO lub audyt UX. Warto wykonać oba gdyż pokażą słabe strony Twojego serwisu www. Jeżeli jednak tworzysz stronę warto zadbać o jej czas wczytania i parametry techniczne już na etapie kodowania warstwy frontend czyli html, css. Kod taki można prosto sprawdzić programami typu gtmetrix.com lub popularnym Google Page Speed lub poprosić wykonawcę by przedstawił nam taki raport.
Optymalizacja stron Wordpress może być tutaj kluczowa dla procesu poprawy jej parametrów technicznych. Jeżeli nie masz czasu zajmować się stroną zleć usługę opieka Wordpress.
Posiadanie strony internetowej to w obecnych czasach niewątpliwie konieczność. Poznaj zalety posiadania strony internetowej dopasowanej do Twoich potrzeb. Zobacz jak zwiększyć ruch na stronie internetowej.
Często na podstawie dobrze wykonanej strony, która budzi zaufanie Kliencji podejmują decyzję o podjęciu współpracy, zamówieniu usługi czy kontakcie z firmą.
Twoja strona działa całyu czas, a odpowiednio prowadzona może zdobywać coraz więcej Klientów z wyszukiwarki google
Poprzez podanie adresu strony, Klient może łatwo sprawdzić Twój adres i jak do Ciebie trafić
Wszelkie informacje które są niezbędne dla Twoich Klientów możesz umieścić na stronie. Dzięki temu proces edukacji i informowania Klientów o Twojej ofercie jest prosty i szybki.
Dzięki prowadzonym statystykom np Google Analitycs możemy łatwo sprawdzić skąd są nasi Klienci oraz co ich interesuje na naszej stronie.