FAQ inaczej „Frequently Asked Questions” to skrót który oznacza najczęściej zadawane pytania przez Klientów Twojej firmy. Zwykle jeżeli zapytasz każdy Klientów każdy z nich ma z czymś problem na stronie lub zastanawia się nad czymś. Jeżeli zapytasz Twoich pracowników o potencjalne problemy i pytania jakie zadają otrzymasz kompletną listę, która doskonale posłuży do zbudowania sekcji lub podstrony FAQ. Zobacz jak powinno wyglądać FAQ i jak je zaprojektować by było przydatne dla użytkowników. W artykule podamy ciekawe i użyteczne przykłady dla stron FAQ oraz sekcji, które zrobią wrażenie na użytkownikach i pozwolą na sprawne wyszukiwanie informacji.
FAQ zwykle stosuje się jako pojedynczą podstronę lub sekcję, która jest częścią obszerniejszej podstrony.
Zwykle FAQ to zestaw odpowiedzi na pytania Klientów. bejmują Do tych najczęstszych można zaliczyć w przypadku ecommerce :
W przypadku stron internetowych dla firm w FAQ powinniśmy umieścić wszystkie powtarzające się pytania naszych Klientów np:
FAQ zwykle daje szybsze odpowiedzi dla Twoich Klientów oraz ułatwia życie Twoim pracownikom.
W przypadku jeżeli strony internetowe są rozbudowane z pewnością wymagają rozbudowanej podstrony FAQ warto przemyśleć jej dostępność z innych podstron. Podstrona FAQ powinna być łatwo dostępna i zintegrowana z resztą strony.
Zwykle link do FAQ powinien znajdować się w stopce lub w widocznym miejscu w menu głównym / najlepiej w submenu /
Skąd wiemy co jest ważne dla Klientów ?
Tworzenie podstrony FAQ powinno być dopasowane do potrzeb Twojego zespołu oraz zawierać pytania które najczęściej się powtarzają. Aby sprawdzić co nurtuje użytkowników warto sięgnąć do statystyk i analityki dla Twojej strony internetowej np: warto sprawdzić zapytania w wyszukiwarce w Google Analitycs 4 by zidentyfikować ewentualne problemy, które wymagają objaśnienia.
Warto pamiętać też o zapytaniu Twojego działu handlowego, sprzedaży z jakimi problemami zwracają się do nich Klienci. Szybko okaże się że będzie to duża baza.
Jeśli istnieją pytania, na które nie można odpowiedzieć w ramach FAQ, sugerujemy alternatywne metody kontaktu, jak np: formularz kontaktowy, adres e-mail czy numer telefonu, aby użytkownicy mogli skontaktować się bezpośrednio z zespołem wsparcia.
Jak sprawdzić czy nasz FAQ na stronie działa ?
Wstarczy by zastosować moduł opinii na temat podstrony FAQ by zebrać i monitorować przydatność podstrony. Zalecamy by wdrożyć ankietę z jednym pytaniem np: Czy ta odpowiedź była pomoca ? zawierająca CTA TAK / NIE.
Jeżeli szukasz ciekawych przykładów dla rozwiązań FAQ które rzeczywiście pozwolą pomóc Klientom znaleźć odpowiedzi na pytania zobacz jakie przykłady przygotowaliśmy poniżej. W obecnych czasach odchodzi się już od klasycznej rozwijanej listy pytań w szczególności jeżeli jest ich więcej niż kilka.
Odpowiednia organizacja sekcji / podstrony FAQ z podziałem na kategorie lub tematyczne działy pozwoli zaoszczędzić czasu dla Twojego zespołu.
Jak widać na powyższych przykładach powtarzalne rozwiązania dla rozwiązań typu FAQ to umiejscowienie na pierwszym miejscu wyszukiwarki która pozwala natychmiast uzyskać odpowiedź na nurtujące pytanie lub zwrócić wyniki zbliżone.
Kolejne miejsce w podstronie FAQ powinna zająć sekcja grupująca pytania w formie kafli tematycznych lub idealnie odpowiedzi na pytania w formie kafli z filtrowaniem po kategoriach.